15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Problem z rowerzystami

Radni pytają, burmistrz odpowiada

Szamotulscy rowerzyści jeżdżą gdzie chcą i którędy chcą – taki wniosek można wysnuć obserwując cyklistów poruszających się na ulicach stolicy powiatu. Zdecydowana większość nie zwraca uwagi na obowiązujące w mieście zasady ruchu, zwłaszcza na chodnikach.

Pół biedy, gdy rowerzyści pomykają w miarę szerokimi chodnikami, gorzej gdy usiłują wymijać pieszych na tych bardzo wąskich, jak na ulicy Dworcowej na odcinku pomiędzy kinem Halszka a Rynkiem. Jest tam zwyczajnie niebezpiecznie, piesi niejednokrotnie aby nie być rozjechanymi przez pędzące jednoślady umykają na jezdnię, często wprost pod koła samochodów.

Jeden z mieszkańców zapytał mnie, czy na ulicy Dworcowej, na odcinku od kina do Rynku, można jeździć rowerem po chodniku? – stawia problem radny Jerzy Najderek.

Ruch rowerów dopuszczony jest po lewej stronie Dworcowej – patrząc od urzędu miastu w kierunku Rynku – wyjaśnia burmistrz Dariusz Wachowiak. –  Mamy nawet znak przy urzędzie dopuszczający ruch rowerów na chodniku i tą stroną możemy jeździć. Przejeżdżamy most na Samie i dalej ulicą Ratuszową dojeżdżamy do Rynku – tłumaczy.

I dodaje: – Chodnik na ulicy Dworcowej koło kina jest niedostępny dla rowerzystów. Mogą oni natomiast korzystać z jezdni. Chodnik na Ratuszowej i wcześniej na Dworcowej po stronie urzędu  jest szerszy i dlatego ten jest udostępniony rowerzystom. Chodnik przy kinie jest zdecydowanie za wąski, aby tam rowerzyści mogli wjeżdżać bezpiecznie.

Zasady ruchu rowerowego, wydawałoby się oczywiste, nie dla wszystkich jednak takim są. Z pewnością nie dla radnego Pawła Łączkowskiego. – Jeżeli jedziemy sobie rowerem chodnikiem ulicą Poznańską, lewą stroną, to przed mostkiem na Samie jest znak dopuszczający ruch rowerowy. Ja to trochę tak rozszerzająco traktuję, że po całym mieście można jeździć rowerami po chodnikach – informuje o swoim rozumieniu przepisów.

Skoro na innych chodnikach nie ma znaków dopuszczających ruch rowerowy, to nie można – wyjaśnia radny Maciej Chałupka.

Jeżeli chodnik jest oznakowany, można, jeżeli nie ma na nim znaku dopuszczającego rowerzystów do ruchu, to można korzystać ale tylko z jezdni – dopowiada burmistrz Wachowiak.

(mal)

FOTO: W Szamotułach dopuszczony do ruchu rowerowego jest chodnik po lewej stronie ul. Dworcowej i Ratuszowej patrząc od budynku urzędu miasta w kierunku Rynku

Poprzedni
Następny