15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pracowity weekend sylwestrowo-noworoczny dla strażaków

Sporo pożarów. Stóg w Psarskiem, choinka w Szamotułach

Przełom roku 2022 i 2023 okazał się bardzo pracowity dla strażaków z powiatu szamotulskiego. W sylwestra i Nowy Rok do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło aż 16 zgłoszeń.

Już przed południem 31 grudnia strażacy interweniowali między innymi w związku z powalonym drzewem w miejscowości Stróżki (OSP Wronki, OSP Amica), z uszkodzonym słupem telefonicznym w Karolewie (OSP Ostroróg), a także plamą substancji ropopochodnej w Obrzycku (OSP Obrzycko i Piotrowo).
O godzinie 15.20 strażacy z OSP Wronki, OSP Amica i OSP Samołęż wyjechali do pożaru drzewa w Samołężu, przed godziną 16.00 druhowie z OSP Kaźmierz udali się do pożaru trawy, następnie strażacy z OSP Pniewy wyjeżdżali do pożaru śmietnika, przed godziną 18.00 ratownicy JRG Szamotuły gasili płonącą choinkę w Szamotułach, a po godzinie 20.00 druhowie z OSP Pniewy pospieszyli do pożaru żywopłotu.
– Do najpoważniejszego zdarzenia doszło jednak kilka minut po godzinie 23.00  w miejscowości Psarskie. Zaczął się tam palić stóg słomy, który znajdował się blisko drogi. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy JRG Szamotuły, OSP Psarskie, Pniewy, Nojewo, Otorowo, Bobulczyn oraz OSP Podrzewie – informuje Łukasz Kawka z szamotulskiej straży pożarnej. – Działania strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się stóg, podaniu jednego prądu gaśniczego w obronie na pobliskie drzewa, utworzeniu punktu czerpania wody z pobliskiego stawu, dozorowaniu wypalania się stogu oraz dogaszeniu pogorzeliska.
W Nowy Rok kilka minut po godzinie 1.00 do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie o pożarze skrzynki gazowej w Stróżkach. Pożar szybko opanowano, mieszkańcy zostali ewakuowani, a nieszczelność instalacji gazowej w skrzynce zabezpieczyło pogotowie gazowe.
W dniu 1 stycznia strażacy interweniowali również przy pożarze drzewa w Szamotułach, śmieci w Samołężu oraz pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Pniewach.

(mal), PSP

Zdjęcie u góry: Do najgroźniejszego pożaru doszło w noc sylwestrową w Psarskiem. Zaczął się tam palić duży stóg słomy

 

W sylwestra po południu płonęło drzewo w Samołężu

 

W sylwestra przed południem na drogę w Stróżkach runęła sosna

Poprzedni
Następny