15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Powiat ratuje zabytki

60 000 złotych przeznaczyła Rada Powiatu Szamotulskiego na ratowanie zabytkowych kościołów w Pniewach, Ostrorogu i Szamotułach.

20 000 zł otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jana Chrzciciela w Pniewach z przeznaczeniem na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane obejmujące renowację elewacji i dachu wzniesionej w latach 1876-1884 świątyni (etap pierwszy). Remont ma poprawić estetykę obiektu, a także bezpieczeństwo użytkowania.

Dotację w identycznej wysokości otrzymała  Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu. Za pieniądze z dotacji mają być sfinansowane prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane obejmujące konserwację, wymianę pokrycia dachowego wieży kościoła parafialnego, naprawę konstrukcji deskowania i gzymsu podokapowego wieży, wykonanie nowej instalacji odgromowej. W tym wypadku modernizacja jest konieczna, aby kościół mógł prawidłowo i bezpiecznie funkcjonować nie narażając bezpieczeństwa wiernych oraz obiektów sakralnych znajdujących się wewnątrz.

Również 20 tys. zł otrzymali ojcowie franciszkanie z Parafii pw. Św. Krzyża w Szamotułach. Dotacja pozwoli pokryć część kosztów remontu kaplicy św. Antoniego, a konkretnie renowację ołtarza. Do tej pory bracia wyremontowali znajdujący się w tragicznym stanie technicznym dach kaplicy z latarnią.

(mal)

Foto: Ołtarz w kaplicy św. Antoniego odchylił się i oparł na ścianie

Poprzedni
Następny