15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Powiat dokłada do łącznika

Zarząd powiatu postanowił dołożyć się do przebudowy łącznika nad Jeziórkiem w Szamotułach. Wesprze gminę Szamotuły kwotą 200 000 zł. Całkowity planowany koszt inwestycji to 2 252 499,37 zł. O pomoc finansową do powiatu zwrócił się burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

– Zarząd Powiatu Szamotulskiego, mając na względzie ważność łącznika ulicy Bolesława Chrobrego z ulicą Wojska Polskiego w Szamotułach dla komunikacji drogowej, nie tylko miasta Szamotuły, ale też dla infrastruktury drogowej powiatu, postanowił pozytywnie przychylić się do prośby burmistrza – informuje starosta Beata Hanyżak.

Wsparcia gminie udzielą też koleje. – PKP pomoże gminie w przebudowie sieci gazowej, co jest konieczne, aby przeprowadzić remont łącznika – wyjaśnia wicestarosta Rafał Zimny.

Radny Józef Kwaśniewicz, choć popiera przekazanie gminie pieniędzy na łącznik, ma jednak wątpliwości, czy powiat powinien pomagać finansowo gminie. Zwłaszcza, że ta nie może pochwalić się podobnym gestem w drugą stronę. – Jeżeli sobie dobrze przypominam, to w tym roku nie otrzymaliśmy żadnej pomocy finansowej ze strony gminy Szamotuły – przyznaje Artur Biniak, skarbnik powiatu.

– Trzeba stwierdzić, że to nie pierwszy raz jest taka sytuacja. Przypomnę, że gmina Szamotuły mimo wcześniejszych, także pisemnych deklaracji, nie wsparła finansowo budowy nowej drogi w ramach tak zwanej zachodniej obwodnicy Szamotuł w 2019 roku i w ostatnim czasie dużych inwestycji powiatowych na dwóch odcinkach tej drogi: Śmiłowo – Jastrowo i Jastrowo – Galowo – wytyka władzom gminy były starosta.

Następnie dodaje: – Chciałbym zwrócić uwagę, że na poprzednim posiedzeniu rady byliśmy świadkami wypowiedzi członka zarządu, który podważał sens współpracy i współfinansowania inwestycji drogowych przez województwo, powiat i gminę Szamotuły. Stąd moje zdziwienie, że w miesiąc po tym wystąpieniu mamy zwrot o 180 stopni i zarząd proponuje, żeby współfinansować w sposób znaczny, bo kwotą dwustu tysięcy, remont łącznika.

Kwaśniewicz nawiązuje w ten sposób do wystąpienia Macieja Trąbczyńskiego, który na poprzedniej sesji rady zarzucił mu niegospodarność przy budowie ronda w Gałowie. – Jak widać, zmiana podejścia do niektórych ważnych kwestii funkcjonowania powiatu, a może do wszystkich obszarów funkcjonowania powiatu, u członków obecnego zarządu staje się powoli regułą. Oczywiście popieram wsparcie remontu łącznika. Zawsze byłem zwolennikiem współpracy – podkreśla radny z Otorowa.

Wicestarosta Zimny tłumaczy, że zarząd zdecydował się na wsparcie dla gminy głównie dlatego, że doskonale rozumie wagę łącznika dla życia Szamotuł. – Rzeczywiście, gmina Szamotuły w tym roku nie dofinansowała nam jakiegoś zadania, ale w zeszłym roku było dofinansowanie na odcinek drogi Jastrowo – Śmiłowo – zaznacza.

(mal)

FOTO: Trwa remont łącznika nad Jeziórkiem w Szamotułach. Drogowcy z dalszymi pracami czekają na przebudowę sieci gazowej. Kierowcy z kolei narzekają na wolne tempo robót

Poprzedni
Następny