15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pół miliona na elewację

            Parafia św. Jana Chrzciciela w Pniewach zainwestuje w renowację elewacji świątyni. Środki na ten cel, w wysokości 490 000 zł parafia otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. 10 000 zł dołożyła gmina Pniewy.

Pochodzący z połowy XIX wieku kościół św. Jana Chrzciciela służy parafianom od początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Wówczas powstała w Pniewach druga parafia rzymsko-katolicka. Świątynia w pierwszych dekadach funkcjonowała służyła ewangelikom. Po II wojnie światowej nie użytkowana na cele kultu religijnego. Znajdował się w niej magazyn zboża czy mebli.

Dopiero na początku lat 90-tych XX wieku, kościół ponownie został oddany na cele kultu. Renowacja jego wnętrza wymagała niemałych środków finansowych, mimo iż kościół nie posiadał dzieł sztuki i zdobnictwa sakralnego. Obecnie najpilniejszym zadaniem jest odnowa elewacji. Prace rozpoczęto już kilka lat temu od usunięcia zawilgoceń. – Obecnie, za środki z dotacji powiatu szamotulskiego prowadzimy renowację elewacji od strony wejścia głównego – mówi proboszcz parafii ks. Wojciech Słomiński. Samorząd powiatu przekazał parafii na ten cel 20.000 zł. Proboszcz pniewskich parafii dodaje, że środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczone będą na odnowę elewacji wieży kościelnej. – Parafia ma przygotowaną dokumentację, zatwierdzoną przez konserwatora zabytków na wszelkie prace związane z elewacją kościoła. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek szanse pozyskania pieniędzy z zewnątrz, jesteśmy gotowi do składania wniosków – przyznaje proboszcz ks. Wojciech Słomiński.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem. Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie przyznawane jest na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Elewacja kościoła św. Jana Chrzciciela wymaga renowacji. Środki rządowe będą przeznaczone na odnowienie wieży.

 

Poprzedni
Następny