15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Plaża nie tylko do opalania

Ruszyły prace w Zamorzu

            Rozpoczęły się długo oczekiwane prace przy zagospodarowaniu kąpieliska w Zamorzu, nad jeziorem Lubosz Wielki. Gmina Pniewy trzykrotnie ogłaszała postępowanie przetargowe, które miało wyłonić wykonawcę zadania.

13 stycznia upłynął termin składania ofert na zadanie pod nazwą „Po co nam morze, skoro mamy Zamorze- zagospodarowanie turystyczne kąpieliska w Zamorzu”. Spośród dwóch firm, które nadesłały swoją ofertę, gmina wybrała wykonawcę – Grupę Magic Garden sp. z o.o. z Inowrocławia. Wyłoniony wykonawca zobowiązał się zrealizować zadanie za kwotę 195.485,13 zł, udzielając ośmioletniej gwarancji.

W ubiegłym roku gmina Pniewy dwukrotnie ogłaszała przetargi. Choć pierwsze postępowanie wyłoniło wykonawcę, to wybrany oferent nie przystąpił do realizacji zadania, mimo, iż podpisał umowę. Do drugiego przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Do trzeciego przystąpiły dwa podmioty – jeden z Pniew, drugi z Inowrocławia. Firma z województwa kujawsko-pomorskiego zaoferowała niższą kwotę.

Prace przygotowujące teren do inwestycji zapoczątkowano wiosną 2021 roku. Wycięto trzcinę z brzegu jeziora, na terenie kąpieliska, wcześniej skutecznie podjęto próbę usunięcia wagonów-baraków, które psuły wizerunek tego miejsca od wielu lat. Władze samorządowe pragną, aby kąpielisko w Zamorzu było miejscem rekreacji, toteż zaplanowano szereg inwestycji w obrębie plaży. Wszak kąpielisko w Zamorzu jest jednym z trzech w gminie Pniewy, w którym co roku wypoczywa wielu mieszkańców gminy, a bezpieczeństwa przebywających nad wodą strzegą ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Projekt pod nazwą „Po co nam morze, skoro mamy Zamorze – zagospodarowanie turystyczne kąpieliska w Zamorzu” opisuje szereg prac, które mają podnieść atrakcyjność tego miejsca. Zakres prac obejmuje wykonanie robót ziemnych w strefie wejścia (powierzchnia 83 m kw), utwardzenie nawierzchni w strefie wejścia (nawierzchnia mineralna stabilizowana, z warstwą drobnego kruszywa mineralnego), montaż obrzeży betonowych, dostawę elementów małej architektury. Na nią składać się będą: palisada drewniana z surowych (nowych) podkładów kolejowych drewnianych (76 sztuk), dwa słupki blokady wjazdu odchylane, przebieralnie gotowe z drewna sosnowego impregnowane i malowane, ławka, kosz na śmieci, tablica informacyjna, stojaki na rowery z rury stalowej ocynkowanej (8 sztuk). Ponadto zaplanowano wykonanie robót ziemnych przy placu zabaw (powierzchnia 190 m kw), wykonanie nawierzchni placu zabaw, bezpiecznej mineralnej na geowłókninie, montaż obrzeży betonowych wokół placu zabaw, dostawę wyposażenia placu zabaw. Na owo wyposażenie składać się będą: zestaw zabawowy, huśtawka z koszem, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka bujak, huśtawka sprężynowiec, stolik z ławkami dla dzieci, piaskownica, ławki, kosz na śmieci, tablica informacyjna, płot drewniany z dwiema furtkami. Na powierzchni 273 m kw będzie rozścielona ziemia urodzajna, na której zostanie wykonany trawnik.

Na wymienione zadanie gmina Pniewy otrzymała zapewnienie dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, poprzez Lokalną Grupę Działania KOLD. Prace mają zostać ukończone w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Nad jeziorem w Zamorzu ustawiane są już elementy placu zabaw

 

Poprzedni
Następny