15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pierwsi uciekinierzy dotarli do Wronek

„Serce Doliny Warty” otwarło się dla Ukraińców

W ubiegłym tygodniu, w koordynacji z Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, Urząd Miasta i Gminy Wronki przygotował plan przyjęcia do 3 tysięcy uchodźców z Ukrainy (w najbardziej dramatycznym scenariuszu), a Rada Miasta i Gminy wydała oświadczenie wspierające Ukraińców i potępiające rosyjskich agresorów. Tymczasem fundacja „Serce Doliny Warty” organizuje już realną pomoc dla uciekających przez wojną rodzin ludzi pracujących we Wronkach.

Niedługo po rozpoczęciu w czwartek 24 lutego rosyjskiej inwazji, fundacja wysłała na granicę polsko-ukraińską busa po ośmioro uciekinierów, dla których już przygotowano godne lokum we Wronkach.

Na prośbę naszych wronieckich Ukraińców w piątek 25 lutego wyjechał kolejny bus po kobiety i dzieci, które zostały ewakuowane z rejonu Kijowa. W tym tygodniu trwają prace adaptacyjne w następnych mieszkaniach, które będą im udostępnione. Wstępnie fundacja przyjmie, zakwateruje i zapewni wyżywienie grupie około 30 uciekinierów. Są to przeważnie kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku poborowym (18-60 lat) musieli pozostać, gdyż Ukraina ogłosiła stan wojenny i powszechną mobilizację.

Na razie fundacja „Serce Doliny Warty” radzi sobie z przygotowaniem lokali, z wydatną pomocą wronieckiego przedsiębiorcy Przemysława Turowskiego. Wciąż są przyjmowane deklaracje chętnych do użyczenia kolejnych lokali.

Zanim rozkręci się regularna pomoc rządowa, fundacja prosi jednak ludzi dobrej woli o wpłaty na konto. Pieniądze będą przeznaczone na wyżywienie i artykuły pierwszej pomocy dla przygarniętych rodzin ukraińskich. Datki można wysyłać na konto nr 86 8961 0002 2002 0006 0977 0004 (Bank Spółdzielczy we Wronkach), dla fundacji „Serce Doliny Warty” (adres: Wartosław 18, 64-510 Wronki) z dopiskiem „Na pomoc Ukrainie”. Kto chce zaproponować sprecyzowaną pomoc (taka jest również bardzo pożądana!), powinien zadzwonić pod numer tel. 728-104-971 lub 698-926-538, albo wysłać email na adres fundacja@sercedolinywarty.pl.

Uciekinierom można również pomagać, przekazując w ramach wznowionego projektu „Jadłodzielnia” w sklepach sieci „Gama” artykuły spożywcze o długiej dacie ważności, środki higieny osobistej, chemię i odzież, którą sami chcielibyście nosić. Do swoich jadłodzielni zaprasza także „Ekipa Pralni”. Zostały już uporządkowane po sobotniej wichurze i można je zaopatrywać.

RB

Poprzedni
Następny