15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Paweł Heimann z nagrodą „Primus Inter Pares”

Primus jest tylko jeden

Co roku w gminie Ostroróg wyróżnia się jednego najlepszego ucznia tytułem „Primus Inter Pares” (z języka łacińskiego „Pierwszy wśród równych sobie”). Na sesji Rady Miejskiej w piątek 23 września uhonorowano tegorocznego laureata – Pawła Heimanna – absolwenta klasy 8A Szkoły Podstawowej im. Jana Ostroroga, a dziś już ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach.

Jedną z osób, które optowały za wprowadzeniem tej nagrody w 2007 r. była Anna Rudy, do niedawna dyrektorka Zespołu Szkół w Obrzycku, a wówczas pracująca w szkole w Ostrorogu. Dlatego zaproszono ją na piątkową sesję, żeby radość również była jej udziałem.

Krótko przed przekazaniem dyplomu uznania i symbolicznego czeku laureatowi inspektor ds. oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy Ostroróg Beata Nowakowska wyjaśniła zebranym, jak dużą wagę ma nagroda: – Tytuł ten przyznawany jest przez burmistrza, ale na wniosek dyrektora szkoły i po podjęciu uchwały przez Radę Pedagogiczną Szkoły Podstawowej im. Jana Ostroroga. Nauczyciele wnikliwie analizują wszystkie osiągnięcia kandydata zebrane z jego całej kariery szkolnej, licząc od klasy czwartej. Biorą pod uwagę średnią ocen w poszczególnych latach, wyniki zewnętrznych egzaminów ósmoklasisty, sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. „Primus Inter Pares” jest niewątpliwie osobą uznaną i podziwianą nie tylko przez rówieśników, ale również przez społeczność szkolną. Każdego roku tylko jedna osoba dostępuje tego zaszczytu, bo Primus jest tylko jeden. W tym roku został nim Paweł Heimann.

Dla przykładu wystarczy wspomnieć, że w roku szkolnym 2019/2020 Paweł uzyskał najwyższą w gminie średnią ocen 5,83, a w 2021 r. znalazł się w gronie uczniów wyróżnionych stypendiami burmistrza i jednorazowymi nagrodami wysokości 300 złotych za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. W 2022 r. w końcowych egzaminach ósmoklasisty uzyskał 82% z języka polskiego, 96% z matematyki i 98% z języka angielskiego.

Żywiołem Pawła są rajdy krajoznawcze, w których często zajmuje miejsca na podium. W ubiegłym tygodniu Paweł Heimann uczestniczył w 24. Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej, rozgrywanej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Szamotułach. Efekt? Obok koleżanki Zuzanny Sowy reprezentował powiat szamotulski w sobotę 1 października podczas finału wojewódzkiego olimpiady w Lesznie. (Przed zamknięciem tego numeru nie wiedzieliśmy, jak im poszło).

– Gdy patrzę z perspektywy czasu, to widzę, że Paweł rzeczywiście jest bezdyskusyjnym Primusem Inter Pares. Czasami najlepsi uczniowie walczą o punkty, a Paweł był liderem od czwartej klasy – powiedziała Nowakowska.

Oprócz uznania i listu gratulacyjnego dla rodziców bonusem dla laureata była jednorazowa nagroda o niebagatelnej wysokości 1000 złotych. (Notabene w naszych samorządach, wskutek treści ministerialnych przepisów wykonawczych, nazywają tego typu nagrody „stypendiami”, mimo że według słownikowego znaczenia powinny mieć charakter regularnego i czasowego wsparcia, np. comiesięcznego przelewu przez cały rok szkolny).

RB

 

FOTO: Statuetkę Pawłowi wręczył burmistrz Roman Napierała. Beata Nowakowska zażartowała: – Dlaczego ta statuetka jest tak niewielka? Bo Paweł będzie miał większe nagrody i musi mieć dużo miejsca na półce

Poprzedni
Następny