15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pani Janina uwielbia pielęgnować kwiaty

Urodziny najstarszej mieszkanki gminy

          Najstarsza obywatelka gminy Duszniki mieszka w Chełminku. 29 września Janina Rataj obchodziła 99-te urodziny. Życzenia jubilatce złożył Wójt Gminy Duszniki Roman Boguś.

Janina Rataj podejmowała wójta gminy nazajutrz po swoich urodzinach. Roman Boguś wręczył jubilatce list gratulacyjny i kwiaty. Mieszkanka Chełminka jest najstarszą mieszkanką gminy Duszniki. Urodziła się w 1923 roku w Zagorzycach (obecnie województwo podkarpackie), jako najstarsza córka z dziesięciorga dzieci Stefanii i Jakuba Totonów. Po ukończeniu czterech klas szkoły podstawowej pomagała w prowadzeniu gospodarstwa rolnego swoich rodziców i ojcu w pełnieniu obowiązków stróża szkolnego. W 1942 roku uniknęła wywozu na przymusowe roboty do Niemiec. Skacząc z pierwszego piętra budynku w Krakowie, uciekła z obozu przejściowego dla osób wywożonych do Niemiec. Wspomina, jaką trudną i niebezpieczną drogę przeszła, aby wrócić do rodzinnego domu.

W 1955 roku wyszła za mąż za Stanisława Rataja. Trzy lata później zostawiła swoje ukochane, rodzinne strony, by wspólnie z mężem przyjechać do Wielkopolski. Trafili na gospodarstwo rolne do Chełminka. I tutaj pani Janina spędziła większość swojego życia, bo już 64 lata. Państwo Rataj przez 33 lata wspólnej drogi wychowali troje dzieci. Jubilatka doczekała się czternaściorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt. Od 34 lat jest wdową. Mieszka w swoim domu wraz z synem i jego rodziną. Największą radość pani Janinie przynosi rodzina i wiara w Boga. Mimo swojego wieku jest osobą samodzielną, cieszy się dobrym zdrowiem i pamięcią. Uwielbia pielęgnować swoje kwiaty.

(sc)

Zdjęcie: Życzenia najstarszej mieszkance gminy złożył wójt Roman Boguś

Fot. Urząd Gminy Duszniki

Poprzedni
Następny