15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Odznaki dla zasłużonych pszczelarzy

Koło PZP w Ostrorogu działa od 1976 roku

W sobotę 2 października pszczelarze z Ostroroga, zrzeszeni w Polskim Związku Pszczelarzy, spotkali się na uroczystości z okazji 45. rocznicy istnienia swojego koła.

Koło w Ostrorogu powstało, żeby pomóc grupie blisko 40 pszczelarzy w zdobyciu deficytowego wówczas cukru niezbędnego w zimowych dokarmianiu. Inicjatorami utworzenia koła byli Stanisław Wojtasz, Florian Pyc i przedstawiciel Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Piotr Konarzewicz. Dziś pszczelarze mogą wymieniać doświadczenia podczas szkoleń i spotkań. Od 2011 r. koło w Ostrorogu, podobnie jak siostrzane organizacje w innych miejscowościach, korzysta z programów pomocowych, mających źródło finansowania w funduszach unijnych, pozwalających m.in. na zakup uli, sprzętu i leków.

Podczas sobotniej uroczystości w „Pizzerii nad Morminem” złote odznaki PZP otrzymali Ludwik Pazderski i Jan Mikołajczak, srebrne odznaki – Henryk Boberski, Henryk Dawidzionek, Bogusław Graś i Józef Perz, a brązowe – Małgorzata Błajek, Jan Gochniak, Henryk Greczka, Krzysztof Kurowski i Władysław Szczepaniak. Odznaki wręczał wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, Wiesław Zmiturkiewicz. Zamiennie asystowali mu zastępca burmistrza Ostroroga Janusz Stanke lub członek zarządu powiatu szamotulskiego Andrzej Grzeszczyk.

Należy wspomnieć, że srebrną odznaką PZP kilka dni wcześniej uhonorowano prezesa koła, Władysława Mikołajczaka. Stało się to 25 września w Szreniawie, podczas obchodów 140. rocznicy założenia organizacji, która w następnych latach przekształciła się w dzisiejszy Wojewódzki Związek Pszczelarzy.

Pamiątkowe statuetki ufundowane przez koło w Ostrorogu trafiły na ręce przedstawicieli zarządu WZP w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Szamotułach, Urzędu Miasta i Gminy w Ostrorogu, Rady Miasta i Gminy Ostroróg, a także Jana Mikołajczaka, Jacka Pazderskiego i Stanisława Wojtasza. Pszczelarze z Ostroroga złożyli podziękowania dla WZP, sponsorów i instytucji gminnych i powiatowych za współpracę i współfinansowanie działań podejmowanych przez ich koło. Po oficjalnej części przyszła pora na obiad i luźne rozmowy przy kawie.

RB

Podczas sobotniej uroczystości wiceprezes WZP w Poznaniu Wiesław Zmiturkiewicz wręczał złote, srebrne i brązowe odznaki związku

 

Poprzedni
Następny