15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie konsultacji dotyczących in vitro

Po raz pierwszy w historii miasta i gminy Szamotuły, podjęto obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. W piątek 19 marca br. zawiązał się Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej (KIU) w sprawie prowadzonych w gminie konsultacji dotyczących in vitro. Inicjator akcji i zarazem przewodniczący Komitetu – Maciej Lesicki, sprzeciwia się sposobowi prowadzonych w gminie konsultacji, na temat wprowadzenia – opłacanego z budżetu gminy – programu In Vitro.

Jak podkreśla pomysłodawca KIU, w konsultacjach głosować mogą bez ograniczeń nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Może też dochodzić do nadużyć, w sytuacji kiedy dorośli wykorzystują do głosowania numery PESEL swoich podopiecznych – tłumaczy Maciej Lesicki.

KIU proponuje, aby Rada Miasta i Gminy Szamotuły, na wniosek mieszkańców wycofała uchwałę i unieważniła te konsultacje. Aby do tego doszło, teraz KIU pod projektem uchwały obywatelskiej, musi zebrać minimum 300 podpisów mieszkańców miasta i gminy.

Konsultacje w sprawie programu in vitro, trwają w Szamotułach od początku marca i mają się zakończyć z końcem miesiąca. Ich wynik nie jest wiążący ale i tak wiadomo, że w Szamotułach i całej gminie trwa zażarta dyskusja na temat tego programu. Do starć poglądów dochodzi głównie na gruncie politycznym, co sprzyja niepotrzebnym konfliktom i podejmowaniu nierozważnych decyzji – uważa Maciej Lesicki. Jego zdaniem w tak ważnej dla gminy sprawie, nie powinniśmy dopuszczać do patologii, czym zdaniem KIU jest możliwość zmanipulowania wyników konsultacji. – Jeżeli w świetle obecnych przepisów, nie można przeprowadzić konsultacji w ten sposób, że uniemożliwi się głosowanie na PESEL dziecka, nie pozostaje nam nic innego, jak wycofać się z tego niedorosłego pomysłu i przeprowadzić referendum – dodaje inicjator założenia KIU.

 

Poprzedni
Następny