15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Obrzycki urząd gminy bezradny

Gmina sprząta, mieszkańcy śmiecą

Toniemy w śmieciach. Taki wniosek wypływa z licznych ostatnio akcji sprzątania parowów, brzegów rzek, jezior, poboczy dróg. Niestety, efekt pracy miłośników natury jest krótkotrwały. Śmieci bardzo szybko pojawiają się w miejscach gruntownie wysprzątanych.

– W Święta Wielkanocne, w ramach spaceru rodzinnego, przeszłam się w niektóre miejsca i niestety zauważyłam, że śmieci wracają w te same, posprzątane miejsca. Syzyfowa praca i słyszę też od uczestników, że czują się nieco zniechęceni do tego typu akcji – mówi Anna Sobol, założycielka Fundacji Varietae w Szamotułach, organizatorka akcji Czysta Sama.

Podobne doświadczenia ma Urząd Gminy Obrzycko. W połowie marca gmina zleciła usunięcie opon i innych odpadów zalegających pobocza dróg gminnych. „W związku z powyższym informujemy, że będziemy dokładać wszelkich starań celem wykrycia i surowego ukarania wszelkich przypadków pozbywania się odpadów (w szczególności zużytych opon) w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Zachęcamy również do informowania pracowników gminy o zaobserwowanych przypadkach zaśmiecania poboczy dróg – dbajmy wspólnie o nasze otoczenie” – apelował 13 marca urząd.

Pobocza dróg posprzątano i… „Miesiąc temu informowaliśmy Państwa o wyzbieraniu śmieci z poboczy dróg gminnych w miejscowości Gaj Mały i Kobylniki. Z wielkim smutkiem informujemy, że na dzień dzisiejszy śmieci w tych miejscach jest jeszcze więcej niż było wcześniej. Jest to sytuacja o tyle abstrakcyjna i niedorzeczna, że w znacznej części mówimy o odpadach komunalnych, a więc ich utylizacja nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami czy niedogodnościami – w czasach, kiedy odbiór i utylizacja odpadów od mieszkańców indywidualnych organizowane są centralnie przez gminę, takie sytuacje całkowicie mijają się z logiką i nie znajdują jakiegokolwiek wytłumaczenia! Apelujemy o zgłaszanie wszelkich przypadków zaśmiecania Naszej wspólnej Gminy” – dzieli się smutnymi raczej refleksjami urząd.

(mal)

FOTO: Droga Ordzin – Obrowo. Można tu znaleźć opony w każdym rozmiarze. Jest ich zatrzęsienie

Poprzedni
Następny