15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Noszenie aparatu słuchowego jest stylem osoby dbającej o siebie

Z pogarszającym się słuchem jest podobnie jak ze wzrokiem. Kiedy czytanie sprawia coraz większy problem idziemy do okulisty, a później do optyka i kiedy dobiorą nam okulary okazuje się, że fajnie w nich wyglądamy, a najważniejsze, że nareszcie można bez wysiłku czytać. Tak samo jest z aparatem słuchowym.

Kiedy i gdzie zbadać słuch?

Kiedy wydaje nam się, że ludzie mówią do nas niewyraźnie, albo za cicho, warto zrobić badanie słuchu w gabinecie z aparatami słuchowymi i później odwiedzić laryngologa. Stopniowa utrata słuchu po 50 roku życia, jest procesem naturalnym, więc badanie warto zrobić sobie profilaktycznie. Jeśli jest taka konieczność, lekarz wystawia skierowanie, które jest podstawą uzyskania refundacji na aparat z NFZ.

Ze skierowaniem od laryngologa, które jest własnością pacjenta, idziemy do wybranego przez siebie gabinetu z aparatami słuchowymi, który powinien mieć podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług w konkretnej lokalizacji.

Dofinansowanie do aparatu słuchowego – jak uzyskać?

Umowa gabinetu oferującego aparaty słuchowe z NFZ jest bardzo ważna z dwóch powodów: po pierwsze dla uzyskania legalnej refundacji, która wynosi od 1050 do 3000 zł; po drugie, aby mieć gwarancję ciągłego serwisowania aparatu. Refundacja NFZ na aparat jest legalna wtedy, gdy aparat został dopasowany i sprzedany w miejscu zgodnym z rejestracją w NFZ. Chodzi o zabezpieczenie pacjenta w możliwość stałego kontaktu ze sprzedawcą aparatu. Wyobraźmy sobie firmę zarejestrowaną gdzieś daleko w Polsce, która sprzedaje aparaty a później znika, a refundacje rozlicza w oddziale NFZ po drugiej stronie Polski. W takiej sytuacji firma otrzyma od NFZ pieniądze, ale pacjent jest pozostawiony sam sobie. Właśnie dlatego NFZ kontroluje, czy refundacja została zrealizowana tam, gdzie jest zarejestrowany gabinet. Oprócz refundacji NFZ na zakup aparatu słuchowego można uzyskać dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dyskretne i nowoczesne aparaty słuchowe – to możliwe!

Podobnie jak z oprawkami do okularów, wielu pacjentów obawia się o to, jak będą wyglądać nosząc aparat. Obecnie dostępne są niewidoczne aparaty wewnątrzkanałowe, miniaturowe i mało widoczne aparaty wewnątrzuszne, a także aparaty typu RIC oraz klasyczne aparaty zauszne. W czasach, gdy młodzież masowo na ulicach nosi słuchawki, noszenie aparatu nie budzi zdziwienia, wręcz przeciwnie, osoby noszące nowoczesny aparat postrzegane są jako dbające o siebie. Warto zwrócić uwagę na możliwość serwisowania aparatu na miejscu. Chodzi o ustawianie programów aparatu (np. program do użytku w domu, na spotkania albo do teatru), współpracę aparatu z telefonem komórkowym, a najczęściej czyszczenie i wymianę baterii. Protetyk słuchu pomoże również w obsłudze aparatu tak, aby używanie było komfortowe.

Na stronie internetowej NFZ można sprawdzić, kto w danej lokalizacji ma podpisaną umowę na refundację. Na terenie Szamotuł taką umowę posiada jedynie Gabinet Łukasza Heckerta zlokalizowany w Centrum Medycznym Glob na ul. Dworcowej 39.

Łukasz Heckert od 23 lat prowadzi wraz z żoną na terenie Szamotuł gabinet z aparatami słuchowymi. Oboje są absolwentami UAM – specjalność protetyki słuchu. Odbyli w Niemczech praktyki u najbardziej zaawansowanych technologicznie producentów aparatów słuchowych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc nie odwlekajmy badania słuchu. Dbanie o zdrowie to moda, za którą warto podążać!

 

FOTO: Łukasz Heckert od 23 lat prowadzi wraz z żoną Sylwią na terenie Szamotuł gabinet z aparatami słuchowymi

Poprzedni
Następny