15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

No i przyszła. Wiosna!

Wreszcie jest! Nadeszła po wielu długich wieczorach i krótkich dniach, wyczekana i wytęskniona. Co prawda według niektórych jedynie kalendarzowa, ponieważ słupek rtęci nie pokazuje jeszcze upragnionych temperatur, ale my donosimy, że widać ją już na każdym kroku!

Wiosna – czy jest piękniejsza pora roku? Na każdym kroku widać jej pierwsze symptomy. Wybierając się na spacer do lasu liściastego, możemy napawać się widokiem kwiatowych dywanów. Zjawisko to nosi nazwę aspektu wiosennego. Tworzą je główne geofity – czyli rośliny, które zimę spędzają w formie organów podziemnych (cebul, bulw i kłączy). Przed rozwojem liści na drzewach korzystają one z obficie docierającego do ziemi światła.

Rozpoczynającą się wegetację wyznaczają przebiśniegi. Rosną w wyjątkowo żyznych lasach i niejednokrotnie, zgodnie z nazwą, przebijają się przez śnieg. Kolejne z wiosennych kwiatów to przylaszczki, tworzące efektowne łany. Niebieskie, fioletowe, purpurowe i białe dywany tworzą pojawiające się kokorycze.

Ale kwiaty to nie jedyne zwiastuny nadchodzącej wiosny. Obserwacje powracających z zimowisk ptaków dostarczyć mogą wielu niezapomnianych wrażeń. Widok kluczy żurawi czy gęsi jest niepowtarzalny, podobnie jak wydawane przez żurawie dźwięki. Klangor, bo o nim mowa, to trąbiący głos, który słychać już o poranku. Czy można sobie zatem wyobrazić piękniejszy sposób na witanie wschodu słońca i budzącej się do życia przyrody?

Wiosenne łomotanie w drzewa dzięciołów, to kolejny z charakterystycznych oznak wiosny. Aby nawiązać kontakt z płcią przeciwną, przywabić samicę i oznaczyć terytorium, dzięcioły bębnią werblem. Jest to zupełnie inne stukanie niż to, które służy szukaniu pożywienia czy wykuwaniu dziupli. Gdy inne ptaki śpiewają, dzięcioły wybierają suchy sęk lub gałąź i uderzają dziobem wprowadzając ją w charakterystyczne, daleko słyszalne wibracje. Zdarza się jednak, że ptaki „grają” na metalowej latarni ulicznej, rynnach i innych, zwykle metalowych przedmiotach.

Gdy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a woda w mniejszych zbiornikach ogrzewa się, gody rozpoczynają płazy. Wybierając się na spacer w okolice zbiorników wodnych możemy stać się uczestnikami przepięknych leśnych koncertów w wykonaniu żab.

Wiosnę zwiastować mogą również grzyby. Czarki, bo o nich mowa, spotkać można w lasach liściastych i przybrzeżnych zaroślach. Tworzą piękne, czerwono-pomarańczowe miseczki, wyrastające z zagrzebanego w ściółce drewna, często wyłaniając się spod topniejącego śniegu.

Każda pora roku jest wyjątkowa i ma coś, za co ją kochamy, jednak wiosną szczególnie warto szeroko otworzyć oczy i chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami. Nie zapominajmy, że jesteśmy częścią natury, a kontakt z nią sprzyja zdrowiu, zadowoleniu i szczęściu.

 

Natasza Dopierała-Rosik

Nadleśnictwo Oborniki

 

 

Poprzedni
Następny