15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Niespełnione marzenie pani Joanny

Mistrzyni powieści historycznych gościła w Szamotułach

W ostatnim tygodniu października Biblioteka Publiczna w Szamotułach gościła Joannę Jax. Znaną i lubianą pisarkę.

Jest ona mistrzynią gatunku powieści historycznych i sag rodzinnych m.in. „Sagi von Becków”, serii „Prawda zapisana w popiołach”, „Duchy minionych lat” czy „W pogoni za nazistą”.

Joanna Jax, której faktyczne nazwisko brzmi Jakubczak, wyjaśniała skąd wziął się jej pseudonim artystyczny, jakie były początki jej pisarskiej przygody, jak przedstawia się proces pisania powieści. Zdradziła też nieco planów dotyczących przyszłych publikacji.

Pisarstwo było niespełnionym marzeniem pani Joanny z dzieciństwa, o którym przypomniała jej przyjaciółka. Autorka powieści pragnęła także podróżować. Dziś przemierza rozmaite trasy, docierając na spotkania z czytelnikami. Kiedy pisze, odcina się od świata, skupiając się wyłącznie na tworzeniu. Jej proza fascynuje różnorodnością, finezją wątków, na wskroś ludzkimi postaciami, burzliwym historycznym tłem. 40 książek J. Jax powstało w zaledwie 10 lat.

Podczas pobytu w szamotulskiej bibliotece, pani Joanna zdradzała jak robi research do swoich książek, jakie publikacje historyczne czyta, jakie autentyczne wydarzenia kryją się w życiorysach jej bohaterów. Oprócz historycznych źródeł autorka lubi zagłębiać się w powieści, zwłaszcza Kena Folletta, Jonathana Kellermana. Ceni także publikacje Ryszarda Kapuścińskiego.

Spotkanie przebiegało w ciepłej, przyjemnej atmosferze. Widownię rozbawiały anegdoty przytaczane przez gościa. Po serii pytań od publiczności, na które pani Joanna z chęcią odpowiadała, nadszedł czas na podziękowania i oklaski. Pisarka złożyła pamiątkowe dedykacje w bibliotecznej kronice oraz w osobistych książkach czytelników. W dniu w którym Jax zjawiła się w Szamotułach, miała miejsce oficjalna premiera jej 40 powieści „Powiew nadziei”. Stanowi ona zwieńczenie sześcioksięgu, na który składają się cykle „Saga Wołyńska” i „Na obcej ziemi”.

Publikacje Joanny Jax dają pewność silnie nagromadzonych emocji, poplątanych ludzkich losów, skomplikowanych wyborów. Ich tłem jest wielka i trudna historia. Książki pani Joanny poruszają i podbijają coraz szersze grona. Autorka pisze przyjemnym, lekkim językiem. Dostosowuje go do czasów, w których osadza swoje powieści. Czytelnik, który choć raz sięgnie po jej powieści, zostaje oczarowany treścią, kreacją bohaterów, klimatem.

Fabuła „Powiewu nadziei” toczy się w komunistycznej Polsce. Losy bohaterów przepełnione są dylematami moralnymi, miłosnymi, światopoglądowymi. Ich serca walczą z rozsądkiem, potrzebą spokoju a strachem i niepokojem. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice, podłe postępki, opadają maski… To porywająca książka, obok której nie da się przejść obojętnie.

Joanna Jax urodziła się w 1969 roku w Olsztynie. Ukończyła Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. W 2018 roku zrezygnowała z pracy etatowej w dużej korporacji finansowej na rzecz pisarstwa. Zajmuje się również grafiką komputerową, malowaniem na szkle. Jest wolontariuszką „Fundacji dla Rodaka” wspierającej Polaków mieszkających w Kazachstanie.

Pani Joanna zadebiutowała w 2014 roku zachwycającą powieścią „Dziedzictwo von Becków”. Rok później ukazała się „Długa droga do domu”, a później „Saga von Becków”. Od 2016 roku wydała serię powieści z cyklu „Zemsta i przebaczenie”, a następnie trylogię z serii „Zanim nadejdzie jutro”.

(Bel.)

 

FOTO: Po serii pytań od publiczności, na które pani Joanna z chęcią odpowiadała, pisarka złożyła pamiątkowe dedykacje w bibliotecznej kronice oraz w osobistych książkach czytelników

Poprzedni
Następny