15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Nie godzą się już na prowizoryczne naprawy

Żyją w tej części Szamotuł prawie pół wieku i wciąż są pomijani

 

Blisko 40 szamotulskich rodzin z ulic Kasprowicza, Krasickiego i al. Niepodległości nie chce już godzić się na prowizoryczne naprawy drogi prowadzącej do ich garaży. Mają dość.

„Większość z nas mieszka w tej części Szamotuł prawie pół wieku. Jak na razie jesteśmy pomijani w wykonywaniu inwestycji na korzyść ulic znacznie młodszych, zamieszkałych przez znacznie mniejszą ilość obywateli” – zaznaczają osoby, które postanowiły wystosować apel do burmistrza Włodzimierza Kaczmarka.

W ich imieniu, doskwierający mieszkańcom problem przedstawił w trakcie ostatniej sesji rady miejskiej radny gminy Szamotuły Łukasz Heckert. Przytoczył on treść pisma szamotulan. Jego autorzy wyjaśniali, że od wielu lat bezskutecznie starają się o wykonanie na ul. Promienistej, o długości około 250 m, trwałej nawierzchni. Obecnie ulica ta jest drogą gruntową, pokrytą bliżej nie określonym materiałem, usłaną licznymi dziurami i nierównościami. Po opadach deszczu przy ul. Promienistej tworzą się spore kałuże. W suche z kolei dni przejeżdżające samochody wzbijają w powietrze tumany kurzu. Osadza się on na elewacjach domów, na roślinach i w pomieszczeniach mieszkalnych.

„Pył jest zapewne bardzo szkodliwy dla zdrowia okolicznych mieszkańców. Jadące często z nadmierną szybkością pojazdy, w tym także ciężarowe, stwarzają wielkie niebezpieczeństwo dla pieszych, zwłaszcza dla dzieci. Wczesną wiosną, przejeżdżające samochody i przechodnie toną w błocie. Wody opadowe spływają do ul. Kasprowicza, a wymywany z nawierzchni drobny gruz nanoszony jest do studzienek burzowych, powodując ich niedrożność. (…) Korzyści jakie wynikają z położenia nowej nawierzchni są bardzo duże. Zwiększeniu uległoby bezpieczeństwo ruchu pieszych i pojazdów. Zmniejszyłoby się zanieczyszczenie powietrza. W zasadniczy sposób uległyby poprawie warunki przejazdu dla wszystkich użytkowników ulicy. Mieszkańcy cieszyliby się czystym powietrzem, czystymi posesjami, ogrodami i ograniczeniem hałasu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że zdrowie mieszkańców, ich bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne, to wartości wymagające szczególnej ochrony, w imię dobra ogólnego. Podsumowując, prosimy o niezwłoczne, osobiste zaangażowanie się w podjęcie decyzji o budowie nawierzchni ul. Promienistej” – stwierdzają w apelu szamotulanie mieszkający w tym rejonie.

Radny Ł. Heckert przypominał podczas listopadowej sesji, że zainteresowanym rozwiązaniem poruszonego problemu, wydział inwestycji w urzędzie miejskim proponował budowę drogi pasowej.

– W tym przypadku jednak, rozwiązanie to nie sprawdziłoby się, ponieważ na przykład w trakcie mijania się samochodów nadal grzęzłyby one w błocie. Stąd proszę pana przewodniczącego o przypilnowanie tematu – zwracał się do szefa szamotulskiej rady gminnej Mariana Płacheckiego, Łukasz Heckert.

ika

Na zdjęciu ulica Promienista

Poprzedni
Następny