15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Narodowy Dzień Niepodległości we Wronkach

Cieszmy się niepodległością

Wielu wronczan uczestniczyło w obchodach 104. rocznicy odzyskania niepodległości w piątek 11 listopada. Pierwszym punktem uroczystości była msza w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny, która rozpoczęła się o godzinie 10.

Po nabożeństwie ludzie przeszli na rynek, gdzie rozbrzmiał hymn państwowy. O muzykę i śpiew zadbały Wroniecka Orkiestra Dęta i chór „Milenium” pod batutą Remigiusza Skorwidera.

Burmistrz Mirosław Wieczór w zwięzłym wystąpieniu powiedział: – Spotykamy się dziś jako wolni obywatele, którzy mogą wspólnie świętować rocznicę. 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w polskiej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita na nowo pojawiła się na mapie Europy. To, co dziś jest dla nas oczywiste – demokracja, swobodne uczestniczenie w życiu publicznym – kiedyś było marzeniem. Dziękuję, że po raz kolejny pokazaliśmy, że pamiętamy o naszych przodkach. To dzięki nim naród polski dziś decyduje o swoim losie i o przyszłości kolejnych pokoleń.

Chwilę później delegacje samorządowców, instytucji, szkół i mieszkańcy Wronek złożyli kwiaty pod pomnikiem „Ku czci i chwale poległych za wolność Ojczyzny”. Chwilę później nastrój zrobił się luźniejszy, bo wystąpiły mażoretki „Miraż”. Tego dnia, mimo dnia wolnego od pracy, Muzeum Ziemi Wronieckiej otwarło się dla zwiedzających w godz. 12-15 i zorganizowało warsztaty kotylionowe dla dzieci.

RB

 

Na zdjęciu u góry: Mażoretki „Miraż” zadbały o rozrywkową część piątkowej uroczystości na wronieckim rynku. Wszak Święto Niepodległości jest radosne!

 

 

 

Poprzedni
Następny