15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Na polepszenie jakości usług medycznych

Ważne pieniądze dla szpitala

Blisko 50 milionów złotych trafiło do trzech uniwersyteckich szpitali w Poznaniu, a kolejne 25 milionów do ośmiu wielkopolskich szpitali powiatowych, w tym szamotulskiego. W środę 28 czerwca marszałek Marek Woźniak podpisał z dyrektorami placówek leczniczych umowy na dofinansowanie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu oraz Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu – to poznańskie szpitale, które łącznie otrzymają blisko 50 milionów złotych dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, będącego w gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– To ważne umowy, ponieważ dotyczą istotnych zakupów, zwłaszcza w okresie popandemicznym. Robiliśmy wszystko, aby zgromadzić jak najwięcej wolnych środków finansowych i ulokować je w opiece zdrowotnej. I się nam udało! Stąd 28 szpitali w Wielkopolsce otrzyma wsparcie finansowe o wartości blisko 140 milionów złotych. Z tego wsparcia skorzystają szpitale, którymi opiekują się różne podmioty – od Uniwersytetu Medycznego, przez samorząd województwa, po samorządy powiatowe – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. I dodaje: – Wsparcie dla szpitali klinicznych jest kluczowe, ponieważ to w tych miejscach opieka zdrowotna funkcjonuje na najwyższym poziomie wiedzy medycznej.

Jak podkreśla prof. Zbigniew Krasiński, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wielkopolska może być przykładem dla całego kraju, w jaki sposób należy podchodzić do opieki zdrowotnej w regionach. – Struktura własnościowa szpitali jest bardzo różna, w naszym przypadku działało to na niekorzyść uniwersytetu, który był zawsze centralnie finansowany. Jednak pan marszałek wielokrotnie pokazał, że zdrowie jest apolityczne – stwierdza prof. Krasiński.

Najwyższe dofinansowanie otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu. Kwota ponad 38 mln zł pozwoli na zakup aparatury medycznej i wyposażenia oraz oprogramowania do zarządzania blokami operacyjnymi, umożliwiającego przesłanie obrazu z aparatury medycznej na dowolny monitor czy wyświetlacz. W szpitalu wkrótce mają się też pojawić m.in. zestawy do laparoskopii czy aparaty RTG i USG, ale i centrale monitorujące funkcje życiowe, aparaty do znieczulenia, śródoperacyjny tomograf, diatermia elektrochirurgiczna, stół operacyjny i łóżka anestezjologiczne. Z kolei Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu otrzymały odpowiednio ponad 8 mln zł i 1,6 mln zł.

Z unijnych środków pozostałych z puli WRPO 2014+ skorzystają również szpitale powiatowe z naszego regionu. Osiem placówek otrzyma w sumie 25 mln zł dofinansowania. Wśród nich jest szpital w Szamotułach z kwotą 1,6 mln zł. Najwyższe dofinansowanie – 9,1 mln zł – trafi do Pleszewa. Poza tymi wsparcie otrzymają szpitale w Śremie, Słupcy, Czarnkowie, Nowym Tomyślu, Jarocinie i Chodzieży.

– W sytuacji, w której mamy problem z uzyskiwaniem odpowiedniego dofinansowania na inwestycje i zakup nowego sprzętu, te pieniądze są dla nas bardzo ważne – podkreśla Remigiusz Pawelczak, dyrektor szamotulskiej placówki leczniczej.

Szpital wzbogaci się o nowoczesny sprzęt medyczny do diagnostyki oraz leczenia raka jelita grubego, ponadto zakupi zestawy narzędzi do zabiegów operacyjnych, aparat elektrochirurgiczny z osprzętem oraz aparaty USG.

Tylko w ramach WRPO 2014-2020, do wszystkich wielkopolskich szpitali w ostatnich latach łącznie trafiło aż 670 mln zł.

(mal)

FOTO: – Te pieniądze są dla nas bardzo ważne – podkreśla Remigiusz Pawelczak (z prawej). Obok marszałek Woźniak

Poprzedni
Następny