15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Młodzież ślubowała w nowej szkole

Kochać Ojczyznę, szanować drugiego człowieka, realizować zasady wiary

Najważniejszym wydarzeniem w życiu ucznia, wybierającego nową ścieżkę edukacji jest przyjęcie go do grona szkolnej społeczności. Symbolicznym wydarzeniem, pieczętującym ten fakt jest uroczyste ślubowanie. W Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach takie wydarzenie organizowane jest rokrocznie 11 listopada, w Święto Niepodległości.

Patronka szkoły i jej założycielka, św. Urszula Ledóchowska jest jedną z ważniejszych postaci w historii walki o niepodległość naszego kraju. Jej tęsknota do wolnej Polski i umiłowanie Ojczyzny przejawia się w jej twórczości literackiej. Liczne odczyty na forach międzynarodowych przybliżały naród pod zaborami do odzyskania swojego kraju. I tak się w 1918 roku stało. Dlatego w szkole św. Urszuli Ledóchowskiej tak mocno kładziony jest nacisk na patriotyzm, co jest szczególnie podkreślane 11 listopada.

Uroczystości szkolne rozpoczęto od mszy św. w kaplicy pniewskiego domu macierzystego. Po wspólnej modlitwie całej społeczności szkolnej, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po złożeniu przysięgi do uczniów zwróciła się dyrektor placówki s. Agnieszka Derengowska. –

Drodzy uczniowie – witajcie w naszej szkolnej urszulańskiej społeczności. Przed chwilą złożyliście ślubowanie, które stawia przed Wami ważne, a zarazem wymagające zadanie. Właśnie teraz się wszystko zaczyna. Ślubowaliście realizować w życiu zasady wiary chrześcijańskiej, pracować nad rozwojem swojej osobowości, szanować godność każdego człowieka, kochać swoją Ojczyznę – Polskę, a także dbać o honor szkoły i zachowanie jej tradycji. To dużo zobowiązań i trzeba niemałego wysiłku, aby im sprostać.

Chcę Wam dziś tu powiedzieć, że nie jesteście sami. Stoicie w szczególnym, bo świętym miejscu – przed Bogiem i On zawsze jest i będzie przy Was. To także miejsce szczególne patronki szkoły – św. Urszuli, która Was kocha jak matka i ten dzień – dzień odzyskania przez Polskę niepodległości – był dla niej radością i spełnieniem jej wysiłków, które podejmowała na ziemi skandynawskiej. Rozejrzyjcie się, wokół Was są ci, na których zawsze możecie liczyć – Wasi wychowawcy, nauczyciele, starsi koledzy i koleżanki; są Wasi drodzy rodzice, bliscy, zaproszeni goście oraz wspólnota sióstr urszulanek, która modli się za Was każdego dnia. Wszyscy jesteśmy tu po to, aby towarzyszyć Wam w procesie stawania się pięknymi ludźmi niosącymi innym wiarę, nadzieję i miłość. Życzę Wam wytrwałości, odwagi i mądrości Ducha Świętego. Szczęść Boże! – mówiła do uczniów klas pierwszych s. Agnieszka Derengowska.

Druga część szkolnych uroczystości odbywała się w auli Domu Matki Założycielki. Po części oficjalnej, w której głos zabierali przedstawiciele władz samorządowych, młodzież z klas drugich zaprosiła na widowisko patriotyczne „Wolność to my”.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie

Poprzedni
Następny