VIII Wronieckie Dyktando jakby łatwiejsze
Pięćdziesięcioro siedmioro uczestników wzięło udział w ósmej edycji wronieckiego dyktanda. Konkurs odbył się w niedzielę 12 listopada w dużej sali Wronieckiego Ośrodka Kultury.
Teksty czytał z dobrze wyrobioną dykcją Kacper Witt, spiker i dziennikarz Radia Poznań, dla którego było to pierwsze takie doświadczenie. Dorośli i uczniowie szkół średnich pisali ten sam tekst. Uczestnicy poprzedniego dyktanda oceniali, że tegoroczne teksty były dużo łatwiejsze.
Teksty czytał z dobrze wyrobioną dykcją Kacper Witt, spiker i dziennikarz Radia Poznań, dla którego było to pierwsze takie doświadczenie. Dorośli i uczniowie szkół średnich pisali ten sam tekst. Uczestnicy poprzedniego dyktanda oceniali, że tegoroczne teksty były dużo łatwiejsze. Przygotowała je Monika Litwinow, redaktorka naczelna specjalistycznego czasopisma dla kynoterapeutów „Zajęcia z Psem”, a od niedawna także pisarka. Debiutowała w styczniu 2022 r. książką „Za lasami”. Subtelnie nawiązała w tekstach dyktand do Wronek. Oto próbka dla klas VII-VIII: – W piątkowy wieczór Grzegorz, Bożena i Katarzyna spotkali się w domu swojego przyjaciela Huberta przy ulicy Walentego Błażejewskiego. Utworzyli tam klub pod nazwą „Purpurowe lochy karczmarza”, gdzie w każdy weekend prowadzili sesje gier RPG. – Tutaj mała dygresja: we Wronkach istnieje ul. Walentego Błażejewskiego, ale tak się składa, że nie ma przy niej jeszcze żadnego budynku. Owszem, fizycznie stoją, lecz mają adresy na sąsiedniej ulicy Poznańskiej.
Lekką wagę dyktanda potwierdziło to, że najlepsi nie popełnili błędów ortograficznych. O kolejności w ścisłej czołówce decydowała interpunkcja. Usterki w tekstach wyłapywali nauczyciele gminnych szkół, którzy poświęcili swój wolny czas: Maja Krzewińska, Eliza Paszyk, Mirosława Spychała-Fiksa, Katarzyna Szablewska i Agnieszka Szymańska. Szefem jury-komisji sprawdzającej, czynnie pomagającym w ocenianiu dyktand, był wiceburmistrz (i w swoim czasie nauczyciel) Robert Dorna.
W kategorii dorosłych podium zajęli goście spoza powiatu, za to z krajowej pierwszej ligi ortograficznej. Wygrał Tomasz Malarz z Krakowa, Mistrz Polskiej Ortografii 2022, uczestniczący w takich konkursach od trzech dekad. We Wronkach napisał absolutnie czysto, nie popełniając nawet błędu interpunkcyjnego. I przypomnę, że wygrywając zeszłoroczne Ogólnopolskie Dyktando w Katowicach, otrzymał nagrodę wysokości 30 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się Maciej Gorzechowski, który w ubiegłym roku we Wronkach był trzeci. Z kolei trzecią lokatę teraz zajęła Monika Lewandowska.
Wśród uczniów szkół średnich najlepsza była Agata Zabłocka przed Nadią Hały i Martą Firlet. W ubiegłym roku Zabłocka zajęła drugie miejsce. W kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych wygrała Barbara Kalitka przed Barbarą Muchyńską i Krzysztofem Zielińskim. W gronie uczniów klas IV-VI podstawówek 1. miejsce zajęła Magdalena Biniak, drugie – Natasza Fot, a trzecie – Antonina Firlet.
Jury przyznało tytuł Wronieckiego Mistrza Ortografii 2023 Annie Helak. Od siebie podpowiem nową kategorię na przyszłość – Wroniecki Mistrz Kaligrafii – dla osoby, który napisała dyktando najładniejszym charakterem pisma. Poprawiający dyktanda na pewno mi przyklasną.
Organizatorami konkursu były gmina Wronki, Wroniecki Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wronki. Pomagali im członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Wronki.
Foto:
Po ogłoszeniu wyników wielu uczestników dyktanda poszukiwało swoich rękopisów, żeby sprawdzić, na czym się wyłożyli