15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Lira wróciła po krótkiej przerwie

Niesztampowi, inteligentni, wrażliwi

            Po kilku latach przerwy, spowodowanej głównie pandemią, do kalendarza pniewskich imprez kulturalnych wrócił Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna”. Impreza odbyła się po raz dziewiętnasty, w piątek 18 listopada.

39 wykonawców z wielkopolskich szkół i ośrodków kultury przyjechało do Pniew z dwoma przygotowanymi utworami. Wykonania młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Wiesław Ratajczak (przewodniczący), Ilona Jachmann, Paweł Kajzderski i Rafał Korpik.

 

Rywalizacja jest tu najmniej ważna. Ci z państwa, którzy przychodzą wtedy, kiedy „Lira” się odbywa, wiedzą, że konkursowi towarzyszy szczególna atmosfera, takiego spokojnego, życzliwego, wzajemnego słuchania, nawet wtedy, kiedy – zwłaszcza debiutujący wykonawcy – z powodu tremy zatrzymają się w jakimś punkcie, muszą rozpoczynać od nowa. To przecież nie wywołuje nigdy drwin, tym bardziej satysfakcji konkurentów, którzy oto pozbyli się części tych, którzy z nimi rywalizują. W żadnym razie. To wspólne wykonanie pieśni – hymnu przeglądu przecież o tym świadczy. Wszyscy zwyciężamy. Słuchając poezji, wykonując ją – to przecież ogromna przyjemność, a dla wykonawców również spory wysiłek – mówi o przeglądzie prof. Wiesław Ratajczak, przewodniczący jury wszystkich dotychczasowych dziewiętnastu edycji.

Zdjęcie u góry: Grand Prix przeglądu przyznano Wiktorii Szymańskiej

 

Poniżej: Przed ogłoszeniem werdyktu uczestnicy odśpiewali hymn przeglądu

Poprzedni
Następny