15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Liceum urszulańskie wyraźnie przed konkurencją

Duży spadek technikum wronieckiego

Tradycyjnie na początku roku, portal Perspektywy opublikował ogólnopolski ranking szkół średnich. W zestawieniu ujęto najlepsze placówki, z podziałem na licea ogólnokształcące i technika. Wykaz podzielono także geograficznie, z podziałem na województwa.

Zgodnie z postanowieniem kapituły konkursu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Na podstawie wymienionych kryteriów, za najlepsze liceum w Polsce, trzeci rok z rzędu uznano XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajmuje V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a trzecie – XIII LO w Szczecinie. Najlepsze liceum w Wielkopolsce – II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu zajmuje w krajowym rankingu 22 miejsce. Dwie pozycje niżej zajmuje VIII LO im. Adama Mickiewicza. Trzecia z poznańskich szkół, LO św. Marii Magdaleny zajmuje 32 miejsce. Te trzy licea otwierają ranking szkół wielkopolskich. W dziesiątce najlepszych jest siedem szkół poznańskich, po jednej ze Swarzędza, Kalisza i Leszna. W drugiej dziesiątce, również dominują licea poznańskie, a ponadto umiejscowiono tam szkoły z Piły, Konina, Gniezna i Leszna.

Najwyższą pozycję spośród liceów z powiatu szamotulskiego zajmuje LO Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach – 22 miejsce w Wielkopolsce, 291 miejsce w Polsce (w ub. roku 281 miejsce). I LO im. Piotra Skargi w Szamotułach jest w tym rankingu umiejscowione na 86 w Wielkopolsce i 930 miejscu w kraju. LO w Zespole Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach sklasyfikowano na 97 miejscu w Wielkopolsce, w krajowym rankingu nie mieści się w pierwszym tysiącu. LO we Wronkach zajmuje 108 miejsce w województwie. Dla porównania – liceum w Międzychodzie jest na 67 miejscu w województwie, LO w Nowym Tomyślu – 73 miejsce, LO w Tarnowie Podgórnym – 74 miejsce, LO w Obornikach – 96 miejsce.

Ranking Perspektywy ocenia również technika. Zgodnie z postanowieniem kapituły, technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych oraz System Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Według przyjętych kryteriów, za najlepsze technikum w kraju uznano Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Technikum Łączności nr 14 w Gdańsku, a trzecie – Technikum Elektroniczne w Lublinie. W Wielkopolsce najwyższe miejsce w rankingu zajmuje Technikum Komunikacji w Poznaniu (dziewiąte miejsce w Polsce). Na drugim miejscu jest Technikum Budowlane im. Gen. Andersa w Poznaniu (35 miejsce w kraju), a na trzecim Technikum Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu (36 miejsce w kraju). 22 miejsce w województwie i 259 w kraju (w ub. roku 34 miejsce w kraju) zajmuje Technikum nr 1 przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Technikum przy Zespole Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach jest na 52 miejscu w Wielkopolsce, Technikum nr 1 przy Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach – na 61 miejscu w województwie, Technikum nr 2 przy Zespole Szkół nr 2 im. St. Konarskiego we Wronkach zajmuje 88 miejsce w Wielkopolsce.  – Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: W rankingu liceów, najwyższe miejsce spośród szkół powiatu szamotulskiego zajmuje LO Sióstr Urszulanek w Pniewach

Poprzedni
Następny