15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Która firma szybko utwardzi Kościelną i Żniwną?

Gmina chce zdążyć z inwestycją w tym roku

Przyszła wiosna więc wysypały się zamówienia na inwestycje drogowe. We wtorek 16 maja Urząd Miasta i Gminy Ostroróg ogłosił postępowanie na przebudowę ul. Kościelnej i części ul. Żniwnej w Ostrorogu.

Ostroroski ratusz wcześniej zamówił dokumentację utwardzenia ul. Kościelnej i ul. Żniwnej. Przygotowało biuro „Vegur” z Suchego Lasu. Chęć utrzymania historycznego stylu ulicy Kościelnej sprawiła, że jezdnia przy świątyni otrzyma nawierzchnię z kostki granitowej. Utwardzenie pobocza pomiędzy jezdnią a kościelnym murem będzie natomiast ułożone z kamieni polnych. Asfaltowa nakładka zacznie się obok domów o numerach 3 i 5.

Odcinek ul. Żniwnej o długości 60 metrów (od skrzyżowania z Kościelną do agronomówki) ma być ułożony z kostki betonowej. Od krzyżówki z Kościelną aż po parking przy ratuszu Żniwna będzie asfaltowa. Z kolei od ratusza do skrzyżowania z Rolną zaprojektowano nawierzchnię z kostki betonowej. Dokumentacja przewiduje również budowę jednostronnych chodników i kanalizacji deszczowej na obu ulicach.

W lutym 2023 r. gmina Ostroróg uzyskała promesę wysokości 1 243 486,53 zł brutto z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na modernizację Kościelnej i Żniwnej. We wtorek 23 maja wojewoda podpisał umowę na dofinansowanie kwotą 347 464,35 zł z tego samego źródła na przebudowę części ulicy Kościelnej.

Gmina musi znaleźć część pieniędzy na wkład własny. Żeby ułatwić rozliczenia, postępowanie zostało podzielone na cztery zadania: nr 1 – odcinek 102 metrów ulicy Kościelnej z dofinansowaniem, nr 2 – odcinek 45 metrów ul. Kościelnej bez dofinansowania, nr 3 – łącznie 307 metrów ul. Żniwnej z dofinansowaniem i nr 4 – odcinek 120 metrów ul. Żniwnej bez dofinansowania.

Otwarcie ofert zaplanowano na 5 czerwca. O wyborze wykonawcy zadecydują cena (60% wagi) i okres gwarancji (40%). Firma, która wygra postępowanie, dostanie 100 dni na modernizację ulic. To dość krótki i wymagający termin, zważywszy na głęboką skalę przebudowy, włącznie z budową kanalizacji deszczowej, ale fajnie byłoby zdążyć przed wyborami.

RB

 

Foto: Projekt utwardzenia ul. Kościelnej nie mógł objąć parkingu przy kościele. Działka nr 578 nie jest bowiem własnością gminy Ostroróg. Oprócz parkingu znajduje się na niej także plebania i wjazd na jej dziedziniec

Poprzedni
Następny