15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kto utwardzi gruntowe ulice w Obrzycku?

Zamówienie za blisko 5 milionów złotych

Urząd Miasta Obrzycko ogłosił przetarg utwardzenie nawierzchni pięciu ulic w Obrzycku w formule „Zaprojektuj i zbuduj”. Chodzi o łącznie ponad 1,4 kilometra nowych jezdni wyłącznie z kostki brukowej.

Wcześniej ratusz zamówił w pracowni Vegur z Suchego Lasu koncepcje projektowe utwardzenia ulic. Dokumenty pozwoliły złożyć kompletny wniosek o dotację do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wniosek okazał się skuteczny. W maju 2022 r. miasto otrzymało promesę na kwotę 4,75 mln złotych. Trzymamy kciuki, żeby teraz udało się znaleźć projektanta i wykonawcę.

Plan zakłada, że na ulicy Cisowej nawierzchnia z kostki przykryje jezdnię o długości 362 metrów i szerokości 5 metrów. Projekt ma objąć również utwardzenie zjazdów do posesji. Jeśli uda się wybudować tę ulicę, to komfortowo przejedziemy tędy od Klonowej do Strzeleckiej.

Największy zakres mają mieć prace na ul. Kolejowej i Słonecznej. Tutaj planuje się utwardzenie odcinka ulicy Słonecznej o długości 195 metrów, zaczynając od ul. Wronieckiej, a kończąc za linią nieistniejącego już torowiska. Kostka brukowa ma pojawić się również na odcinku 520 metrów ulicy Kolejowej – od końca istniejącej nawierzchni do skrzyżowania z ul. Słoneczną. W koncepcji dodatkowo ujęto prawie 42 metry utwardzenia starej drogi w kierunku Obrowa. Wszystkie te jezdnie mają mieć szerokość 5 metrów. Po modernizacji będzie można przejechać ulicą Kolejową po twardej nawierzchni z ul. Ostroroskiej do Wronieckiej.

Kolejnym punktem zamówienia jest ulica Spichrzowa. Tutaj kostka brukowa ma złożyć się na jezdnię o długości 72 metrów i zmiennej szerokości 3,5-6,5 metra. Wybudowane mają być również zjazdy do posesji i nowy wzmocniony chodnik w miejscu, gdzie dziś mamy rozległe klepisko. Wjazd w ulicę Kuźnice będzie zaprojektowany pod kątem prostym.

Na ulicy Sportowej kostkowa nawierzchnia jest zaplanowana na odcinku o długości 237 metrów. Szerokość jezdni wyniesie 3,5 metra. Utwardzone będą również zjazdy do posesji, a przy stadionie pojawi się niewielki parking, który na co dzień posłuży jako plac do zawracania.

Otwarcie ofert nastąpi 27 marca 2023 r. Śledząc przetargi z ostatnich miesięcy, można oczekiwać, że znajdą się przedsiębiorstwa gotowe wykonać zamówienie w granicach zaplanowanego budżetu. Kryteriami wyboru wykonawcy będą cena (60% ważności) i dodatkowa gwarancja (40%). Wybrana firma otrzyma 24 miesiące na realizację zadań – przypomnijmy, że chodzi o zaprojektowanie i wybudowanie ulic. W ramach inwestycji mają być również zainstalowane latarnie na fragmentach ulicy Cisowej, Kolejowej i Słonecznej.

RB

Utwardzona jezdnia na ul. Sportowej ma przebiegać od drogi wojewódzkiej nr 185 do stadionu piłkarskiego

 

Ulice Słoneczna (w lewo) i Kolejowa (w prawo) mają dostać nawierzchnię z kostki brukowej. Widoczne skrzyżowanie uzyska nowy kształt, ułatwiający wyjazd z ul. Kolejowej

 

Twarda nawierzchnia na ul. Cisowej będzie służyć posesjom o numerach od 2 do 20

 

Na zdjęciu u góry: Spichrzowa jest jedną z ostatnich ulic obrzyckiej starówki bez utwardzonej nawierzchni

Poprzedni
Następny