15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Koreańska firma już rośnie

Będą nowe miejsca pracy

            W drugiej połowie czerwca odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jedną z największych inwestycji ostatnich lat w powiecie szamotulskim. W Bytyniu powstaje koreańska firma Aju Poland. Postępy prac widać już z kilku kilometrów.

Konstrukcja potężnej hali nowego podmiotu na mapie gminy Kaźmierz i powiatu szamotulskiego robi wrażenie. W nowym zakładzie, którego uruchomienie zapowiadane jest już w przyszłym roku odbywać się będzie produkcja wyrobów stalowych z blach powlekanych. Firma planuje zatrudnić ponad 200 osób. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – Wielkopolska, na obszarze zarządzanym przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wyroby z fabryki będą wykorzystywane w produkcji sprzętu AGD światowych marek oraz w branży budowlanej.

Firma Aju Steel, oprócz macierzystej Korei Południowej, posiada swoje zakłady w Chinach i w Meksyku. Fabryka w Bytyniu będzie pierwszą tego koncernu w Europie. Celem jest skrócenie łańcuchów dostaw, które gwarantuje dobra lokalizacja naszego regionu. Nakłady inwestycyjne budowanego w Bytyniu zakładu produkcyjnego, tylko na pierwszym etapie, sięgną kwoty prawie 300 mln zł. Nowy obiekt będzie zajmował ok. 3 ha. Firma zakupiła teren o powierzchni ok. 13 ha.

Mieszkańcy tej ziemi, ceniąc wartość rzetelnej, ciężkiej pracy obdarzają szacunkiem i cieszą się z sukcesów tych, którzy propagują nowoczesne technologie, rozwiązania organizacyjne i formy współpracy. Jestem przekonany, że w kolejnych latach Aju Poland będzie znakomicie się rozwijać, pozostając dla wielu przykładem profesjonalizmu i synonimem sukcesu – uważa wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Prezes powstającej firmy Do Yean Lee zapewnia, że fabryka w Bytyniu będzie jednym z czterech tej wielkości zakładów produkcyjnych Aju Steel na świecie, a planowane nakłady inwestycyjne wyniosą około 300 mln zł. Satysfakcji z nowych miejsc pracy i wpływów z podatków nie ukrywa Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka.

W Polsce, w latach 2016-2023 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych, o wartości ponad 12 mld zł i deklaracją utworzenia prawie 5.000 nowych miejsc pracy.

Sławomir Chamczyk

 

Zdjęcie: Konstrukcję nowej hali widać już z kilku kilometrów

Poprzedni
Następny