15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kontrowersje wokół Internetu dla wykluczonych cyfrowo

Piechocki uspokaja – światłowód pozostaje w gminie

W połowie września dyrektorzy gminnych placówek oświatowych otrzymali pismo od burmistrza Szamotuł informujące, iż od 31 grudnia nie będzie możliwości korzystania z łącza internetowego, które zostało utworzone w ramach projektu „Budowa szerokopasmowej infrastruktury dostępu do Internetu celem przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu”. Co się stało?

W ramach tego projektu, który gmina realizowała w latach 2014 – 2020,   zakładano, że Internet światłowodowy (szerokopasmowy) doprowadzony zostanie do 250 gospodarstw domowych. Szczególnie tych gospodarstw, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami lub rodziny zastępcze opiekujące się dziećmi uczęszczającymi do przedszkolna lub do szkoły. Według założenia projektowego światłowód doprowadzony miał zostać do wszystkich szkół w gminie i wszystkich świetlic wiejskich. Gmina przez 5 lat musiała  utrzymać infrastrukturę, przy czym przez trzy lata koszty pokrywała Unia Europejska, a przez kolejne dwa lata samorząd.

Program zakładał, że rodziny wykluczone miały otrzymać komputery. Pisaliśmy o nieprawidłowościach jakie miały miejsce podczas typowania osób wykluczonych cyfrowo. Mimo że kryteria przydziału komputerów były bardzo jasno sprecyzowane, na listy wpisywały się osoby dobrze sytuowane i na pewno nie wykluczone.

Szczegóły w poniedziałkowej gazecie

Poprzedni
Następny