15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kiedy wybrać się do lekarza ortodonty?

Piękny, promienny uśmiech i ładne, proste zęby są bardzo ważnym elementem naszego wyglądu. Oprócz funkcji estetycznej prawidłowo ustawione zęby oraz zgryz wpływają na odpowiednie działanie przewodu pokarmowego, rozwój kości twarzoczaszki oraz poprawne funkcjonowanie dróg oddechowych i języka. Bardzo ważne, aby na drodze do pięknego uśmiechu w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie ortodontyczne i zapewnić harmonijny rozwój uzębienia. Bardzo często zadajemy sobie pytanie kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne u dziecka. Zastanawiamy się także czy dorośli pacjenci też mogą się leczyć – poniżej zamieszczamy kilka ważnych wskazówek i odpowiedzi na te pytania!

Leczenie ortodontyczne w okresie rozwoju jest bardzo ważne i przy współpracy pacjenta daje dobre i stabilne rezultaty leczenia. To właśnie wtedy kości rosną i łatwiej można korygować zaburzenia poprzez odpowiednie modyfikowanie wzrostu kości twarzoczaszki. Pierwsza wizyta u ortodonty standardowo powinna odbyć się w wieku około 6-7 lat, kiedy zaczyna się wymiana uzębienia i pojawiają się pierwsze zęby stałe. Jest to najlepszy okres do korekty stłoczeń zębów za pomocą aparatów ruchomych. Wyjątkiem od tej reguły są poważne wady zgryzu takie jak niedorozwój szczęki oraz przodożuchwie (za duża żuchwa), kiedy to leczenie należy podjąć już w okresie uzębienia mlecznego w wieku około 4-5 lat. Słaby rozwój szczęki bardzo często wiąże się z problemami laryngologicznymi, czyli przerostem migdałów i oddychaniem przez usta. Jeśli Twoje dziecko boryka się z tymi problemami to warto odwiedzić ortodontę jak najszybciej. Dodatkowo warto zastanowić się nad konsultacją ortodontyczną, kiedy dziecko z jakiś powodów straciło przedwcześnie zęby mleczne, gdyż może mieć to poważne komplikacje w przyszłości. Łatwiej zapobiegać nieprawidłowemu przesunięciu zębów stałych w lukę po usuniętym mleczaku aniżeli ich późniejsze korygowanie.

Jeśli jednak pacjent jest już nastolatkiem albo jest dorosły to nadal nic straconego. O ile leczenie w okresie dzieciństwa można prowadzić za pomocą aparatów ruchomych, o tyle aparaty stałe poradzą sobie z zaburzeniami zgryzu u dorosłych (z wyjątkiem nielicznych przypadków wymagających również zabiegów chirurgicznych). Odpowiedź na pytanie czy nie jestem zbyt stary na leczenie ortodontyczne jest proste – leczenie ortodontyczne aparatem stałym nie ma granicy wieku! Możliwość przeprowadzenia procedur medycznych zależy od stanu zębów i dziąseł, a nie od metryki pacjenta. Zatem jeśli chcesz mieć proste zęby oraz stać się posiadaczem pięknego uśmiechu i prawidłowego zgryzu to nie musisz martwić się oto, czy nie jest za późno – wystarczy umówić się do lekarza ortodonty i rozpocząć swoją przygodę z ortodoncją, aby jak najszybciej stać się posiadaczem pięknego uśmiechu!

Tekst promocyjny

Poprzedni
Następny