15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kiedy obwodnica Pniew?

Padły konkrety. Najpierw Podpniewki – Wronki

            We wtorek 14 lutego, w Urzędzie Miejskim w Pniewach burmistrz Jarosław Przewoźny podejmował wicemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka i dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu Pawła Katarzyńskiego. Rozmawiano między innymi o planach budowy obwodnicy Pniew w kierunku Szamotuł i Wronek.

Zapowiedź wizyty w Pniewach szefa wielkopolskich dróg pozwalała odważnie myśleć o konkretnych planach inwestycyjnych. I rzeczywiście, rozmowy przedstawicieli samorządu pniewskiego z decydentami na szczeblu województwa przybliżają gminę Pniewy do inwestycji drogowych na miarę oczekiwań mieszkańców nie tylko miasta, ale też terenów wiejskich, szczególnie położonych na północ od miasta.

Podczas wielu dotychczasowych spotkań wicemarszałek Wojciech Jankowiak  podkreślał, że w powiecie szamotulskim kolejność budowy obwodnic od lat jest ustalona. W pierwszej kolejności były Wronki, po nich Szamotuły, a następnie Pniewy. Obwodnica Wronek została oddana do użytku w ubiegłym roku, na obwodnicę Szamotuł samorząd województwa ma zagwarantowane środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 50 mln zł. Zlecono już przygotowanie projektu 10-kilometrowego odcinka. Rozpoczęcie budowy planowane jest w roku 2024.

Trzecim w kolejności obejściem drogowym ma być obwodnica Pniew. Zanim jednak Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich podejmie temat budowy obwodnicy, wyremontowany będzie odcinek drogi nr 116, z Podpniewek do Wronek. Podczas rozmów w Pniewach padały konkretne plany przebudowy tej drogi, łącznie z budową chodników i ścieżek rowerowych w wioskach położonych przy trasie. Wcześniej jednak należy rozwiązać problem usychających drzew, a przede wszystkim rzadkiej odmiany porostów, zasiedlonych na niektórych przydrożnych roślinach.

– Spotkanie z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem i z dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pawłem Katarzyńskim wytyczyło kierunki działań nie tylko na najbliższe miesiące, ale nawet na najbliższe lata. Obecnie trwają prace nad dokumentacją oraz postępowanie środowiskowe w sprawie wycinki drzew. Trwają również procedury związane z zabezpieczeniem porostów. Musimy też pamiętać, że fragment tej drogi położony jest w obszarze Natura 2000. Jest wola przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, aby przebudowę drogi Podpniewki-Wronki zrealizować przy pomocy środków z Unii Europejskiej, już z najbliższego rozdania – informuje burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny. A jeżeli chodzi o obwodnicę, to trzeba zrobić mały krok w tył.

Wiadomo, że trzeba wypracować nową koncepcję poprowadzenia obwodnicy. Trzy koncepcje, które przygotowano jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza, są obecnie nie do przyjęcia przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich – mówi burmistrz Jarosław Przewoźny.

Korzystając z okazji obecności przedstawicieli samorządu wojewódzkiego w Pniewach, burmistrz Jarosław Przewoźny podziękował za dotychczasową współpracę przy realizacji inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy Pniewy.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Wicemarszałek Wojciech Jankowiak i dyrektor WZDW Paweł Katarzyński zostali podjęci przez włodarzy Pniew

Fot. Urząd Miejski Pniewy

Poprzedni
Następny