15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kaźmierzanie oddali hołd powstańcom

Wygraliśmy dziejowe starcie

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uczcili mieszkańcy gminy Kaźmierz. Pod pomnikiem bohaterów walk z lat 1918-1919 złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze.

27 grudnia mieszkańcy gminy stanęli wspólnie pod odsłoniętym w 90-rocznicę zrywu obeliskiem, by wspomnieć tych, którzy ponad 100 lat temu walczyli o przynależność Wielkopolski do odradzającej się Rzeczypospolitej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrał wójt gminy Zenon Gałka. – Składamy dzisiaj hołd bohaterskim żołnierzom powstania wielkopolskiego, byłym mieszkańcom nie tylko Kaźmierza i okolicy, ale wszystkich wiosek, miasteczek i miast, z których ruszyli Wielkopolanie do powstania. Zbrojny czyn Wielkopolan w wyjątkowy sposób zapisał się w pamięci naszego narodu. Jako jedna z nielicznych polskich insurekcji, powstanie wielkopolskie powiodło się w całej pełni, zakończyło doniosłym zwycięstwem. Prastara dzielnica naszego kraju, kolebka polskiej państwowości została wyzwolona spod jarzma zaborcy. To powstanie rozbrzmiało też jak ostatni, dobitny akord w zmaganiach toczonych od ponad stu lat. Wielkopolska wygrała dziejowe starcie  z germanizacją i na zawsze powróciła do macierzy. Miało to ogromne znaczenie dla całej odrodzonej Rzeczypospolitej, która umacniała świeżo odzyskaną suwerenność i musiała walczyć o kształt swoich granic. Bój o Wielkopolskę to jeden z najważniejszych rozdziałów tej epopei, a data 27 grudnia 1918 roku, dzień wybuchu powstania wielkopolskiego, jest równie istotna w polskiej historii jak jednocząca nas wszystkich data 11 listopada 1918 roku.                                                                                                                  Powstańcy wielkopolscy, także z Kaźmierza – swą przelaną krwią i patriotyczną ofiarą, ale także swym zorganizowaniem, ładem  i zdyscyplinowaniem – wnieśli historyczny wkład w dzieło naszej wolności i niepodległości – przypomniał wójt gminy Kaźmierz.

Zenon Gałka podkreślił nieugięty i mądry patriotyzm mieszkańców Wielkopolski. Powstańców postawił jako wzór, który pokazuje nam jak należy zwyciężać. – Tutaj, przed pomnikiem Powstania Wielkopolskiego w Kaźmierzu, w miejscu symbolicznym dla wszystkich kaźmierzan, oddajemy cześć mężnym mieszkańcom Kaźmierza i całej Wielkopolski. Pochylamy głowy przed tymi, którzy 104  lata temu chwycili za broń w obronie polskości, w obronie swojej rodzinnej ziemi. Przed tymi, którzy walczyli i ginęli; którzy złożyli najwyższe świadectwo wierności swemu narodowi. Gorący, nieugięty i mądry patriotyzm Wielkopolan, patriotyzm wyrażony w cywilizacyjnych zmaganiach z pruskim zaborcą i okazany w zbrojnym wysiłku lat 1918-19 może być dla nas wszystkich wzorem służby Ojczyźnie. W naszym hymnie narodowym śpiewamy słowa: „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”. Ale jeśli chcielibyśmy szukać wzorów rodzimych, jeśli mielibyśmy wskazać jakieś źródło inspiracji w naszej własnej historii – to na pewno na jednym z pierwszych miejsc powinno być przywołane powstanie wielkopolskie. To oni, powstańcy z Wielkopolski  do dzisiaj dają nam przykład, „jak zwyciężać mamy”. Już nie na polu bitwy, nie w starciu z wrogiem, ale w realiach zjednoczonej  Europy, pośród wyzwań XXI wieku. Pamiętajmy, że wolność, niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Pamiętajmy, że za naszymi granicami bohaterska Ukraina toczy walkę obronną z rosyjskim najeźdźcą, dla którego Ukraina nie musi być ostatnim krajem do agresji. Pamiętajmy, że tylko w sojuszach z państwami Unii Europejskiej i NATO możemy bezpiecznie żyć i się rozwijać. Lekcja powstania wielkopolskiego uczy nas, jak istotna jest wiara we własne siły i zgodne skupienie się wokół najważniejszych celów – podkreślał wójt Zenon Gałka.

Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich hołd bohaterom złożyli między innymi przedstawiciele gminnego samorządu z wójtem Zenonem Gałką i radnymi, radni powiatu szamotulskiego, rodziny powstańców, kombatanci, delegacja „Prawa i Sprawiedliwości”, Stowarzyszenia Miłośników Historii „Huzar”, „Wiary Lecha”, delegacje szkół, młodzież, harcerze, mieszkańcy gminy Kaźmierz. Wójt gminy Kaźmierz wyraził zadowolenie z obecności przedstawicieli tak wielu grup społecznych. – Pozwala to patrzeć z nadzieją w przyszłość wolnej i demokratycznej Polski. Trudno dziś wyobrazić sobie jak mogłaby istnieć Polska bez Ostrowa Tumskiego, Ostrowa Lednickiego, bez Gniezna, bez Poznania, bez tej piastowskiej kolebki. Jak mogłaby istnieć Polska bez miejsca,  gdzie został przyjęty chrzest, gdzie narodziła się polska państwowość. Czy wreszcie bez Kaźmierza – mówił do mieszkańców wójt gminy.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Kwiaty składali przedstawiciele różnych grup społecznych

Fot. UG Kaźmierz

Poprzedni
Następny