15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Ja bym do budynku socjalnego nie wpuścił psa”

Burmistrz o tragicznym stanie toalet i przebieralni na basenie letnim na Piaszczychach

„Fatalny jest stan naszego basenu letniego usytuowanego przy ulicy Cmentarnej w Szamotułach. Mam pytanie, czy radni miasta Szamotuły wraz z burmistrzem zainteresują się tym obiektem? Nasz basen kąpielowy reprezentuje lata osiemdziesiąte. Czas na zmiany” – to jedna z wielu opinii szamotulan na temat stanu basenu letniego na Piaszczychach. Jak się okazuje, podobną wyraża burmistrz Michalak.

 

 

O stanie obiektu na Piaszczychach burmistrz Piotr Michalak mówił na ostatniej sesji szamotulskiej rady miejskiej w ubiegłą środę. Szczegółowo informował radnych o przygotowaniach basenu do sezonu letniego.

Prowadzone są obecnie prace remontowo-malarskie niecek basenów oraz remont dachu szatni. Stan naszego nieszczęsnego basenu – bardzo dobrze, że on jest, wiele osób z niego korzysta – jest ogólnie znany. Dla mnie stan tego obiektu jest porażający – mówił Michalak. – Niecka basenu jest już pomalowana, od strony technicznej basen też jest przygotowany, ale budynek socjalny w środku wygląda strasznie.

Burmistrz wizytował w minionym tygodniu obiekt na Piaszczychach. Co zobaczył?

„To wygląda tragicznie”

 – Proszę państwa, ja bym do budynku socjalnego nie wpuścił psa, bo bym się bał, że się czymś zarazi. To tak wygląda słabo i beznadziejnie, że nie chciałbym się zdecydować na otwarcie tego obiektu w takim stanie, w jakim on obecnie jest – podkreślał Michalak. – Mówię o ubikacjach i o szatniach. To wygląda po prostu tragicznie. Jest to co roku odmalowywane farbą później odpadającą i te warunki tam są urągające.

Burmistrz wyjaśnił, że rozważa dwie opcje rozwiązania krytycznej sytuacji na basenie. Pierwszą jest zamknięcie budynku socjalnego i zastąpienie go kontenerami, odpowiadającymi wymogom obecnych czasów. – Tylko mam informację taką, że w weekendy i w upalne dni jest tam tylu korzystających z kąpieli, że tych kontenerów musielibyśmy sporo ustawić, a to już jest spory koszt – tłumaczył.

Drugą opcją, optymalniejszą, jest remont obiektu. – Sytuacja wygląda tak, że mam przedsiębiorcę szamotulskiego, który jest w stanie za darmo poprawić stan tych sanitariatów – to są cztery ubikacje. Wymieniłby tę całą armaturę, umywalki, które są z okresu Gierka. On to wszystko nam wymieni na nowe, a my musielibyśmy tylko budynek wymalować no i jeszcze powymieniać drzwi. Tak samo musimy zadbać o przebieralnie, żeby one wyglądały lepiej. Bo ja sobie nie wyobrażam, że my tam ludzi wpuścimy – zaznacza Michalak.

I dodaje: – To oczywiście nie rozwiązuje problemu z tym obiektem, ale chciałbym, żeby choć troszeczkę lepiej to wyglądało. Takie kroki podjąłem. Nie widzę potrzeby, żeby tam były zgniłe płoty, przewracające się, i tylko odmalowywane, bo szkoda pieniędzy. Te płotki sprzed 40 lat są tam niepotrzebne, wyrzuciłbym je i uporządkował teren. Wprowadziłbym trochę więcej piasku i roślin w pewnych miejscach, na przykład tam, gdzie jest chodnik nie ruszany od 40 lat, po którym nikt nie chodzi. Takie drobne rzeczy poprawiłyby wizualnie teren basenu.

Sezon od pierwszego dnia wakacji

Burmistrz Michalak nie widzi potrzeby remontu dachu budynku socjalnego. Naprawa ma kosztować 70 tys. złotych, które przydałyby się na inne cele.

Uważam, że inwestowanie w ten obiekt nie ma sensu. Jeśli bowiem pada deszcz, to i tak nikogo nie ma na basenie, więc nikomu na głowę w przebieralni nie napada, szkoda 70 tysięcy na dach. Pod tym dachem jest jeszcze sklepik, który będzie zastąpiony przyczepą gastronomiczną i magazyn, w którym niewiele się znajduje – wskazuje. Jest tylko jeden problem – umowa na remont dachu została już podpisana, przez poprzedniego burmistrza.

Jak zapewnia Piotr Michalak, gmina postara się uruchomić basen letni nie od 1 lipca, jak w latach poprzednich, a już od pierwszego dnia wakacji. Podobnie – od pierwszego dnia ferii – będzie czynne kąpielisko nad jeziorem w Pamiątkowie. Tam również trwają obecnie prace remontowe – malowanie wiaty, przebieralni, pomostu oraz czyszczenie dna kąpieliska.

(mal)

Poprzedni
Następny