15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Irena Rakowska i Jarosław Przewoźny u premiera Morawieckiego

Honorowe odznaczenia samorządowców

            30 maja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, burmistrz gminy Pniewy Jarosław Przewoźny oraz wójt gminy Obrzycko Irena Rakowska odebrali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. To drugie ważne odznaczenie pniewskiego włodarza w ostatnich latach.

Okazją do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla rozwoju lokalnych społeczności był przypadający 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. Święto to obchodzone jest w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, do organów gmin, które odbyły się w roku 1990. Ustanowiono je w 2000 roku. Na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego, w poniedziałek 30 maja do KPRM zjechali samorządowcy z całego kraju. Wśród odznaczonych przez premiera znaleźli się burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny oraz wójt gminy wiejskiej Obrzycko Irena Rakowska.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego nadawana jest jako zaszczytne honorowe wyróżnienie nadawane za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności: w działalności w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego; związane z wykonywaniem zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej; w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej z własnej inicjatywy lub na wniosek: organów jednostek samorządu terytorialnego; organów związków lub stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego; organów statutowych ogólnopolskich organizacji uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, określonych w odrębnych przepisach; wojewody. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest jednym z najmłodszych polskich odznaczeń. Została ustanowiona w czerwcu 2015 roku.

W 2018 roku Jarosław Przewoźny został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę „Srebrnym Krzyżem Zasługi”. Jarosław Przewoźny jest burmistrzem gminy od 2010 roku. W latach 1994-2002 był radnym Rady Miejskiej Pniewy. Irena Rakowska piastuje funkcję Wójta Gminy Obrzycko od 2010 roku.

(sc)

Zdjęcie: Irena Rakowska (z lewej) i Jarosław Przewoźny z odznaczeniami

Poprzedni
Następny