15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Hanyżak: – Trąbczyński się myli

Rząd Morawieckiego sypnął groszem. Ponad 53 mln zł dla naszych gmin i powiatu

Hanyżak: – Trąbczyński się myli

– Cieszę się bardzo, że powiat szamotulski pozyska 11,5 mln zł na zadania inwestycyjne, których nie zrealizowałby bez tych funduszy – komentuje starosta Beata Hanyżak przyznanie powiatowi dofinansowania z programu Polski Ład. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

W ramach Polskiego Ładu uruchomiono Rządowy Fundusz Polski Ład:  Program Inwestycji Strategicznych, skierowany do samorządów w całym kraju. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Program ma przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy warunków życia obywateli, a także powstawania nowych miejsc pracy.

Od 2 lipca do 15 sierpnia trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. I wszystkie samorządy z naszego powiatu takie dofinansowania otrzymały. We wtorek wojewoda Michał Zieliński wręczył wójtom i burmistrzom symboliczne promesy.

23 mld zł dla samorządów

Ogłoszone przez premiera Morawieckiego rozstrzygnięcie pierwszej edycji Polskiego Ładu już jest nazywane przełomowym – powiedział Michał Zieliński. – 23 mld zł trafi w tym pierwszym rozdaniu do samorządów w całej Polsce. Takiego wsparcia samorządy nie miały po 1989 roku nigdy. Pierwszy raz takie środki trafią do gmin małych, większych, powiatów, ale też do samorządu województwa wielkopolskiego. 115 mln zł otrzyma Urząd Marszałkowski w Poznaniu na wymianę taboru kolejowego na zeroemisyjny. Te pieniądze trafią do samorządów bez względu na barwy polityczne.

Wojewoda podkreślił, że Wielkopolska otrzyma blisko 2 mld zł. Przede wszystkim na przebudowę dróg oraz na modernizację sieci kanalizacyjnych i  oczyszczalni ścieków.

– Ale będą i pieniądze na poprawę bazy sportowej, na przykład dla Dusznik – wskazywał Zieliński.

Bardzo się cieszymy! – wyrażał zadowolenie z przyznanej dotacji wójt Dusznik Roman Boguś.

Powiat szamotulski otrzymał pieniądze na szpital. Dlaczego? Stopień zaangażowania  szpitala w walce z pandemią był olbrzymi, więc jak najbardziej szpital zasługiwał na kolejne środki, aby dostosować go do wymogów covidowych – kontynuował Zieliński. – Gmina Obrzycko otrzyma środki na tak oczekiwaną modernizację oczyszczalni w Kobylnikach, która pamięta jeszcze czasy PGR-u. Ostroróg i Kaźmierz na kanalizację. Drogi, to kwestia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego Pniewy otrzymają pieniądze na ulicę  Maciejewskiego, Obrzycko na Wroniecką, a Kaźmierz na przebudowę skrzyżowania.

Beczka miodu czeka

– Przekrój tych inwestycji jest bardzo szeroki – zaznaczał wojewoda. – To olbrzymi impuls rozwojowy dla powiatu szamotulskiego. A jest to dopiero pierwsza z sześciu edycji Polskiego Ładu. Kolejna będzie ogłoszona już za kilka tygodni. Na drugą edycję rząd przeznaczył 10 mld zł. Oprócz tego, na bardzo zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o nasze województwo, jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. To 225 mln zł przeznaczonych tylko na drogi. Pan premier również wspomniał o kolejnych środkach na obszary popegeerowskie.

Obecny na wtorkowej uroczystości w starostwie poseł Marcin Porzucek (PiS)  odniósł się do pojawiających się wątpliwości, czy obiecane miliony złotych rzeczywiście trafią do samorządowych kas.

– Jako członek sejmowej komisji finansów publicznych mogę powiedzieć, że to są środki krajowe. One trafią do samorządów – uspokajał wątpiących.

I dodał: – Zachęcam do tego, aby jak najszybciej rozpisywać przetargi. I szykujcie się do kolejnych naborów. To był pilotażowy program, na taką skalę nikt nigdy czegoś takiego nie zrobił. Ta beczka miodu jest niezwykle obfita.

Cieszę się, że wszyscy samorządowcy są tutaj i wszyscy mają okazję do radości, bo każda gmina otrzymała dofinansowanie – zwracała się do zebranych starosta Beata Hanyżak. – Dodam, że władze powiatu mają już przygotowane kolejne wnioski do kolejnego naboru.

Co zbudują samorządy?

Na co samorządy otrzymają rządowe pieniądze? Powiat szamotulski cieszy się z  kwoty 11 542 786 zł przeznaczonej na trzy projekty. 3 280 000 zł na przystosowanie szpitala w Szamotułach do zapobiegania, przeciwdziałania chorobom zakaźnym, w tym Covid-19, i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, 5 170 061 zł na przebudowę drogi powiatowej Wartosław – Lubowo i 3 092 725 zł na przebudowę drogi powiatowej Kaźmierz – Buk.

Na konto gminy Szamotuły wpłynie 4 702 500 zł na budowę połączenia drogowego łączącego drogę gminną w Mutowie z drogą wojewódzką, wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Gmina Duszniki wsparta zostanie kwotą 4 500 000 zł na przebudowę kompleksu sportowego w Dusznikach. Gmina Kaźmierz otrzyma 1 260 000 zł na przebudowę skrzyżowania drogi powiatowej  Kaźmierz – Mrowino z drogą gminną oraz drogą wewnętrzną w Kaźmierzu na skrzyżowanie typu rondo oraz 2 432 000 zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Kaźmierzu, w rejonie ulic Topolowej i Jabłoniowej.

Gmina Obrzycko za 5 580 000 zł przebuduje oczyszczalnię ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Kobylnikach. Miasto Obrzycko otrzyma 2 850 000 zł na przebudowę nawierzchni ul. Wronieckiej wraz chodnikiem i ścieżką rowerowo-pieszą, a gmina Ostroróg – 1 246 842,65 zł na budowę sieci kanalizacji deszczowej w Ostrorogu.

Spore dofinansowanie otrzyma gmina Pniewy – 7 315 000 zł na przebudowę  ul.  Ks. M. Maciejewskiego w Pniewach.

Największym beneficjentem Polskiego Ładu w powiecie są Wronki. Gmina kierowana przez Mirosława Wieczora zainkasuje prawie 12 mln zł! I tak – 2 451 932,82 zł przeznaczone zostanie na budowę drogi z Chojna-Wsi w kierunku Chojna-Błota Małe, a 9 409 426,73 zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

Jedni się cieszą, inni kontestują

 – Pisowski Nowy Wał to okradanie mieszkańców Szamotuł z ich własnych pieniędzy. W przyszłorocznym budżecie Miasta i Gminy Szamotuły będzie ponad 8,5 mln zł mniej! – bije na alarm poseł Jakub Rutnicki (PO). Jak zaznacza, wszystkie samorządy w powiecie szamotulskim stracą na Polskim Ładzie 24,5 mln zł.

Wojewoda Michał Zieliński uśmiecha się tylko i odpowiada Rutnickiemu  krótko: – W tej edycji trafi do wszystkich samorządów w powiecie szamotulskim ponad 53 mln zł. To jest odpowiedź na to, co mówi pan poseł Rutnicki.

– Ja dodam, że tak, jak pan wojewoda w swoim wystąpieniu wskazał, tutaj ten podział dofinansowań nie ma barw politycznych i cieszę się bardzo, że nasz powiat pozyska 11,5 miliona na zadania inwestycyjne, których nie zrealizowałby bez tych funduszy – dopowiada Beata Hanyżak.

Znamy te wszystkie wyliczenia, które poseł Rutnicki prezentował w różnych miejscach – kontynuuje Michał Zieliński. – To są wyliczenia bardzo subiektywne z jednej strony, a z drugiej już pierwsza edycja Polskiego Ładu przynosi samorządom dwa razy tyle środków, niż rzekome straty finansowe budżetów samorządów.

Rutnickiemu wtóruje Maciej Trąbczyński (PO), członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, który uważa, że „Polski Ład to próba ubezwłasnowolnienia samorządów”.

Trąbczyński się myli – komentuje zdecydowanie słowa kolegi z zarządu starosta Hanyżak.

I dodaje: – Jestem daleka od prowadzenia polityki na szczeblu powiatowym. Podkreślam – bardzo się cieszę, że pan wojewoda Zieliński jest akurat w tym miejscu, w którym jest i że wspiera nasz powiat. Jestem daleka od uprawiania polityki w tym temacie. I taka będę.

 Ile straci powiat?

 Temat rządowych dotacji dla samorządów szeroko komentowano na środowej sesji rady powiatu.

Chciałbym wyrazić ogromne zadowolenie i satysfakcję z tego historycznego dofinansowania, które w tym tygodniu powiat otrzymał. Gratuluję zarządowi, gratuluję pani staroście i pracownikom, którzy przygotowali wnioski. Cieszę się, że rząd polski jest tak otwarty na wsparcie samorządów – mówił Sławomir Chamczyk (PiS). I pytał o straty jakie poniesie powiat na skutek wdrażania Polskiego Ładu, co sugerują politycy PO.

Artur Biniak, skarbnik powiatu, wyjaśnił, że powiat dysponuje już danymi dotyczącymi dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), co pozwala na prognozowanie finansów w przyszłym roku.

Udział w podatku PIT spadnie nam o 1 mln zł w stosunku do roku bieżącego. W przypadku podatku CIT mamy z kolei wzrost, będzie to 1,9 mln zł jakie otrzymamy. W tym roku jest to 1,5 mln. Otrzymamy również kwotę rzędu 4 mln zł takiego dofinansowania jednokrotnego. Tak więc nie obawiamy się przyszłego roku. Rząd zadziałał i nie musimy się obawiać, że podatku PIT będzie mniej niż 1 mln – uspokaja Biniak.

Faktycznie, to historyczny moment – ponad 53 mln zł. Każdy samorząd z terenu powiatu szamotulskiego skorzystał – nie krył zadowolenia z rządowych dotacji Tomasz Augustyn (Forum Obywatelskie). – Te pieniądze pozwolą na zrównoważony rozwój powiatu, ponieważ część tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu, czyli budowę i przebudowę dróg. Niektóre samorządy wykorzystają je na ochronę środowiska. My doposażymy szpital.

Augustyn zaapelował do starosty Hanyżak o maksymalne wykorzystanie pieniędzy z Polskiego Ładu.

Nowak się cieszy, ale…

Czeka nas potężny bum inwestycyjny – kontynuował radny z Kaźmierza. – To oczywiście spowoduje wzrost cen na rynku. 53 miliony na teren powiatu to nie jest mała kwota, a gdyby to miało się powtórzyć w kolejnych edycjach, to będzie do wykorzystania jakieś ćwierć miliarda złotych. Tylko się cieszyć.

Zadowolenia ze wsparcia udzielanego samorządom przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wyraził Józef Kwaśniewicz (PSL).

Tak jak wszyscy, bardzo się cieszę z dofinansowania pozyskanego od polskiego rządu – zaznaczał były starosta.

Nie jest tajemnicą, że w państwa środowisku – zwracał się do radnych z rządzącej powiatem Koalicji Obywatelskiej – nie brakuje takich, którzy regularnie organizują protesty przeciwko temu rządowi, który wdrożył tak dobry program. Tylko się cieszyć, że zadania, na które przez lata brakowało w samorządach pieniędzy, można teraz, praktycznie za środki zewnętrzne, rządowe, zrealizować.

Radny Przemysław Nowak (KO/PO) także wyrażał radość z rządowych pieniędzy, ale…

Bardzo się cieszymy z tych środków, jakie otrzymaliśmy. To są naprawdę historyczne środki i myślę, że one się przyczynią do wzrostu naszego powiatu – podkreślał.

Po czym dodał: – Ale wraz z tymi środkami pojawiły się obawy. Te środki nie pojawiły się znikąd. Albo pojawiają się w wyniku naszego dalszego zadłużenia, albo w wyniku zwiększenia podatków. Pojawia się pytanie – czy my to wszystko wytrzymamy?

Mimo wątpliwości, Przemysław Nowak życzył, „aby to się udało”.

Marek Libera

Na zdjęciu u góry: We wtorek wojewoda Michał Zieliński wręczył wójtom i burmistrzom symboliczne promesy

Poprzedni
Następny