15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Grzegorz Piechowiak odwiedził powiat szamotulski

Jeden dzień z życia ministra

Swój dzień poselski spędził ostatnio w naszym powiecie Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii. Odwiedził Obrzycko, Gałowo i Kaźmierz.

– Dzień poselski w powiecie szamotulskim rozpocząłem w Obrzycku od symbolicznego odbioru kolejnych przebudowanych dróg. Nową nakładkę asfaltową i chodniki, dzięki wsparciu pozyskanemu przez miasto z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zyskały w ostatnim czasie plac Lipowy oraz ulica Podgórna – mówi minister Piechowiak, zarazem poseł z naszego okręgu.

W dziedzinie inwestycji w Obrzycku przyszły rok zapowiada się rekordowy, a wręcz  historyczny. Po raz pierwszy bowiem projekt budżetu miasta zakłada wydatkowanie na te cele aż 15 000 000 zł. Jednym z głównych zadań będzie modernizacja budynku dawnego kina – projekt jest dofinansowany z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Aktualnie powstaje program funkcjonalno-użytkowy dla tego obiektu, a już w styczniu powinien zostać ogłoszony przetarg, by wyłonić wykonawcę prac budowlanych.

Podczas wizyty w Obrzycku, minister odwiedził miejscowy zespole szkół.  Spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”. Z burmistrzem Igorem Kołoszukiem i dyrektorem Krzysztofem Furmaniakiem rozmawiał o koniecznej termomodernizacji obiektów szkolnych, a w dalszej perspektywie – budowie nowej sali gimnastycznej.

Wspólnie z samorządowcami Grzegorz Piechowiak odebrał kolejne przebudowane drogi w powiecie szamotulskim. W Kaźmierzu powstało nowe skrzyżowanie typu rondo, a już wkrótce ruszy generalny remont dwóch przyległych do niego ulic. Samorządowi powiatowemu udało się z kolei ukończyć budowę odcinka drogi powiatowej Gałowo – Jastrowo wraz ze ścieżką pieszo-rowerową. Oba zadania zrealizowano dzięki wsparciu z programów rządowych – w łącznej wysokości ponad 4 000 000 zł.

– Staroście Beacie Hanyżak i wójtowi Kaźmierza Zenonowi Gałce serdecznie dziękuję za współpracę! – mówi minister.

Szamotulska spółdzielnia socjalna Razem od początku rosyjskiej agresji włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Toteż do najmłodszych podopiecznych trafiły właśnie nowe rowery. Na wiosnę dzieci z Ukrainy pojadą do polskich szkół na dwóch kółkach. Zakup darów był możliwy dzięki grantowi polsko-włoskiego stowarzyszenia AVSI Polska i samorządom.

– Cieszę się, że jako poseł z regionu pilskiego, mogłem przyczynić się do pozyskania dofinansowania projektu w wysokości 10 000 złotych – zaznacza Piechowiak.

Wronki to kolejny samorząd wspierający cyfrowy rozwój dzieci i młodzieży z rodzin popegeerowskich. Wspólnie z burmistrzem Mirosławem Wieczorem minister Piechowiak przekazał im laptopy, zestawy komputerowe i tablety. Fundusze na zakup sprzętu, który we wronieckiej gminie trafił do ponad 170 dzieci, pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, a realizacja programu była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy rządu i samorządu.

(mal)

FOTO: W Obrzycku minister Grzegorz Piechowiak (pierwszy z lewej)  spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Laboratoria Przyszłości”

Poprzedni
Następny