15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Grunt za grunt w Ćmachowie

Zamiana działek umożliwi przebudowę drogi

Na sesji 24 listopada Rada Miasta i Gminy Wronki przegłosuje uchwałę o zamianie gruntów na pograniczu Ćmachowa i Marianowa. Bez tej operacji niemożliwe będzie utwardzenie gruntowej drogi Marianowo – Ćmachowo-Huby.

Ponad połowa długości 800-metrowej drogi znajduje się na prywatnej działce nr 288 o powierzchni 0,21 ha. W efekcie droga ma status wewnętrznej i pojazdy jeżdżą po niej dzięki uprzejmości właściciela. Do gminy Wronki należy coś, co kiedyś było zapewne przydrożnym rowem, sąsiadującym bezpośrednio z drogą od strony wschodniej. Dziś po rowie pozostał jedynie wąski pas niskiej zieleni. Gmina zaproponowała właścicielowi gruntu pod drogą zamianę na użytkowaną rolniczo działkę nr 91 o powierzchni 0,38 ha, leżącą przy śródpolnej drodze Ćmachowo – Pożarowo.

Gdy popatrzyć w System Informacji Przestrzennej (e-Mapa), to okazuje się, że w gminie Wronki wciąż jest całkiem sporo dróg dobrowolnie użyczanych przez właścicieli do publicznego przejazdu. Z tych dłuższych odcinków można wymienić 170 metrów drogi w Smolnicy (od odcinka z kostki betonowej do dawnej szkoły), 330 metrów drogi łączącej Stróżki z ulicą Dworcową wzdłuż linii kolejowej, 390 metrów skrótu z Biezdrowa-Hubów do gminnej drogi Wartosław – Biezdrowo, zwanej przez miejscowych „jabłonkami”, czy 880 metrów drogi po betonowych płytach z Samołęża do przejazdu kolejowego. Są też przypadki odwrotne. W rejestrze mienia komunalnego gminy Wronki nadal mamy niektóre odcinki dróg powiatowych. Dodajmy, że nie jest to rzeczywistość wyjątkowa w naszym gminach.

RB

FOTO:

Gruntowa droga Marianowo – Ćmachowo-Huby na długości około 415 metrów leży na działce nr 288 będącej własnością prywatną. Dopiero od tego zakrętu droga jest własnością gminy

Poprzedni
Następny