Dzień Strażaka w gminie Wronki
W sobotę 4 maja wronieccy i okoliczni strażacy spotkali się na uroczystej zbiórce i mszy w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej na osiedlu Borek we Wronkach.
Mszę w intencji strażaków celebrowali ks. Paweł Pawlicki, kapelan strażaków gminy Wronki i ks. Tadeusz Łukowiak, proboszcz parafii na Borku. Po nabożeństwie na dziedzińcu przed kościołem kończący kadencję burmistrz Mirosław Wieczór powiedział do strażaków: – W tym dniu życzę wam, abyście byli doceniani i doposażani tak, aby nasi mieszkańcy mogli, jak do tej pory, czuć się bezpiecznie – i podziękował przedstawicielowi każdej jednostki.
Obiektywnie oceniając, w ciągu czterech kadencji burmistrza Wieczora ochotnicze straże pożarne w gminie Wronki dostały wiele cennego sprzętu, przeszły odświeżenie taboru i siedzib. Wybudowano nowe strażnice w Rzecinie, Wartosławiu i we Wróblewie. Rozbudowę przeszła strażnica w Marianowie. Kupiono cztery fabrycznie nowe lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze dla straży w Marianowie, Samołężu, Wartosławiu i we Wróblewie, a także dwa nowe średnie i jeden ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP Wronki, co umożliwiło przekazanie starszych maszyn do innych jednostek. Używane średnie samochody ratowniczo-gaśnicze kupiono dla jednostek w Jasionnie, Lubowie i Kłodzisku. Z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach trafił do OSP Wronki używany podnośnik koszowy na podwoziu marki Volvo, bezcenna maszyna podczas akcji na wysokościach.
Nie dziwi więc, że prezes zarządu miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Stefan Kaszkowiak przygotował dla burmistrza list-laurkę: – Chwile takie jak ta powodują zwykle, że staramy się dokonać bilansu i podsumowania. Chcemy zapewnić, że wszystkim strażakom będzie brakować Pana autorytetu i spokoju, z jakim przyjmował Pan wyzwania przez 18 lat wspierania jednostek OSP. Dziękujemy za nowe strażnice, samochody i nowoczesny system alarmowania. (…) Jeszcze raz dziękując za wszystko, co zrobił Pan dla Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Wronki, chcemy prosić, aby nie zrywał Pan łączących nas więzi.
Tutaj należy też oddać sprawiedliwość gminnym radnym. O podziale publicznych pieniędzy, przekazywanych również na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, w na tym jednorazowe zakupy sprzętu o dużej wartości, ostatecznie decyduje Rada Miasta i Gminy Wronki.
Uroczysta zbiórka była okazją do wręczenia strażakom odznaczeń przez druha Marka Marcinkowskiego, wiceprezesa zarządu okręgu powiatowego ZOSP. Na liście wyróżnionych znaleźli się druhowie Paweł Kahl (medal honorowy im. Bolesława Chomicza, nadawany za zasługi dla rozwoju i umacniania związku OSP), Łukasz Białuski (złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”), Karol Kahl (srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”), Przemysław Mrowiński (srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”) i Piotr Mądrawski (srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”). Druhowie Wojciech Haufa, Iwona Kaprykowska, Natalia Mądrawska, Łukasz Roj i Karol Szymczak otrzymali brązowe medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, a Daniel Biedziak i Maciej Biedziak – odznaki „Strażak wzorowy”.
Po zakończeniu części oficjalnej kolumna wozów strażackich przejechała przez Wronki do Lubowa, gdzie dla druhów przygotowano ognisko z poczęstunkiem. W tym roku nie było objazdu miasta zawsze wyczekiwanego przez widzów, szczególnie tych najmłodszych. Podczas zbiórki dało się zauważyć lekką atmosferę niepewności związaną ze zmianą władz samorządowych. Część druhów obawia się, że z końcem epoki Mirosława Wieczora nastąpi spowolnienie rozwoju ochotniczych straży. Poczekamy, zobaczymy.
RB