Zamawiały pisklęta, jeździły do teatru
Koło Gospodyń Wiejskich w Gorszewicach obchodziło jubileusz 60-lecia działalności. Jest jedną z najstarszych organizacji kobiecych, działających na terenach wiejskich, na ziemi szamotulskiej.
Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę 4 maja w świetlicy wiejskiej w Gorszewicach. Przypomniano historię koła, najważniejsze postacie związane z działalnością gospodyń w Gorszewicach. Historię KGW przypomniała przewodnicząca koła Krystyna Glanc
– Jak wynika z posiadanych dokumentów, zebranie organizacyjne Koła Gospodyń Wiejskich w Gorszewicach odbyło się 13 lutego 1964 roku. Zebranie zorganizował ówczesny agronom gromadzki Władysław Gałka (notabene ojciec wójta Zenona Gałki), a zagaił je ówczesny prezes Kółka Rolniczego w Gorszewicach Feliks Poprawski. Pan Gałka określił zakres zadań, stojących przed kobietą wiejską, przedstawił regulamin KGW, wydany przez Centralny Związek Kółek Rolniczych w Warszawie. Zaznaczył również, że KGW są autonomiczną częścią kółek rolniczych i przewodnicząca koła wchodzi w skład zarządu kółka – przypomniała Krystyna Glanc.
29 kobiet obecnych na zebraniu inauguracyjnym podjęło decyzję o utworzeniu KGW w Gorszewicach. Wybrano pierwszy zarząd, na czele którego stanęła Cecylia Klupsz (1964-1966). W kolejnych latach stanowisko przewodniczącej pełniły: Stanisława Stachowiak (1966-1972), 1972-1973 Stefania Wołgusiak (1972-73), Stanisława Stachowiak (1973-75), Krystyna Kaczmarek (1975-79), Czesława Samoląg (1979-86), Krystyna Kaczmarek (1986-90), Krystyna Glanc – od 1990 do chwili obecnej. – Najstarszą członkinią koła jest pani Stanisława Stachowiak, która w Kole jest od dnia założenia czyli 60 lat. Nadal aktywnie uczestniczy w pracach koła i różnych aktywnościach. Panie Maria Płocharz i Marianna Kaczmarek nadal biorą aktywny udział w pracach koła. Pani Maria Płocharz pełniła funkcję skarbnika nieprzerwanie od 1971 do 2023 r. czyli przez 52 lata – informowała przewodnicząca koła Krystyna Glanc.
Z historii koła można dowiedzieć się o ciekawej działalności, jaką prowadzono przed kilkudziesięciu laty na terenach wiejskich. – Koło w czasie swojej działalności podejmowało różne działania. W pierwszych latach działalności, członkinie (poprzez koło) zamawiały pisklęta, drzewka owocowe, krzewy ozdobne, brały również udział wieloletnich konkursach pod nazwą „Więcej mleka wysokiej jakości”. Zarówno zespołowo jak i indywidualnie zajmowały czołowe miejsca. Brały udział w konkursie „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”, co miało zachęcać kobiety do częstszego wykorzystywania owoców i warzyw w codziennej diecie i dbać o schludny wygląd swojego obejścia. Członkinie uczestniczyły w szkoleniach rolniczych, rozmowach z lekarzami, prawnikami i przedstawicielami różnych instytucji. Organizowały kursy kulinarne, kroju i szycia, pokazy kosmetyczne, sprzętu gospodarstwa domowego, naczyń kuchennych. Organizowały także wyjazdy do kina, teatru, wycieczki i wyjazdy szkoleniowo-instruktażowe. Przez wiele lat plotły wieńce dożynkowe i plotą je do dnia dzisiejszego. Brały udział w konkursie „Moja aktywna wieś”. Wspólnie z organizacjami działającymi we wsi Gorszewice organizowały imprezy integrujące wiejską społeczność – przedstawiała Krystyna Glanc.
Dziś Koło Gospodyń Wiejskich z Gorszewic kultywuje tradycje gastronomiczne i promuje regionalne potrawy, systematycznie uczestnicząc w konkursach kulinarnych. W ostatnich latach koło dwa razy brało udział w Bitwie Regionów, konkursie kulinarnym organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, gdzie za potrawę pyry z gikiem, zdobyły trzecie miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszy się organizowany przez KGW w Gorszewicach rajd rowerowy „Zwiedzamy naszą okolicę na rowerach”. Koło współpracuje z gminą podczas organizacji Święta Chleba i Sera. Wspólnie ze wszystkimi kołami z gminy Kaźmierz panie z Gorszewic reprezentowały lokalną społeczność na Ogólnopolskich Dniach Pola w Sielinku w roku ubiegłym.
W uroczystości 60-lecia KGW Gorszewice uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości. Obecna była między innymi poseł do Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz, senator Waldy Dzikowski, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marta Dzikowska. Gratulacje i słowa uznania przekazał gospodyniom z Gorszewic Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka. Na uroczystości gościli także przedstawicielka PZRKiOR w Poznaniu Irena Piotrowska, Paweł Henicz – kierownik biura powiatowego ARiMR w Szamotułach, Marek Człapa i Jerzy Bednarz z zarządu GZKRiOR, sołtys Gorszewic Tadeusz Kaczmarek, a także delegacje wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kaźmierz.
(sc)
Podczas uroczystości uhonorowano najstarsze członkinie KGW Gorszewice
Foto u góry: Na jubileusz przybyły delegacje wszystkich kół z gminy Kaźmierz