15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Gmina Wronki złożyła wniosek do programu Maluch+

Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w kwietniu

Rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi zmierza do szczęśliwego finału zaplanowanego na połowę kwietnia. Tymczasem Urząd Miasta i Gminy Wronki ubiega się o dofinansowanie z programu Maluch+ na utworzenie żłobka przy szkole im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi i utrzymanie go przez 3 lata. Pod koniec kwietnia dowiemy się, czy jej wniosek dostał aprobatę.

Na komisji oświaty i kultury w styczniu radna Agnieszka Bartniczak-Ginalska zauważyła, że gmina Wronki mogłaby skorzystać z programu Maluch+. Wówczas wiceburmistrz Robert Dorna odpowiedział, że urzędnicy w ratuszu pracują nad wnioskiem. Podczas komisji we wtorek 21 lutego przedstawił radnym dokładniejsze plany dotyczące gminnego żłobka.

Termin składania wniosków do programu Maluch+ mijał 17 lutego. Dokumenty należało złożyć do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. – Wniosek złożyliśmy. Opiewa na 1 058 646 zł na utworzenie żłobka plus 723 168 zł na utrzymanie miejsc żłobkowych przez 3 lata – powiedział Robert Dorna.

Pieniądze na 3-letnie funkcjonowanie żłobka mają pochodzić z puli Krajowego Planu Odbudowy. Pokryją jednak tylko część kosztów. Resztę będzie musiała wziąć na barki gmina. I rodzice uiszczając opłaty.

Żłobek ma powstać w najstarszym parterowym budynku szkolnym, do którego uczniowie weszli pierwszy raz w 1867 r. Będzie zwolniony w czerwcu 2023 r. po oddaniu do użytku nowej części szkoły. Modernizacja obejmie około 150 m² powierzchni użytkowej i dostosuje gmach do współczesnych wymagań obowiązujących dla żłobków.

W ratuszu wstępnie oszacowano, że koszt szczegółowych projektów modernizacji budynku wyniesie ponad 40 tys. zł, prace budowlane przy adaptacji prawie 492 tys. zł, prace przy instalacjach sanitarnych 123 tys. zł, a elektrycznych 61,5 tys. zł. Jeżeli pod koniec kwietnia 2023 r. gmina uzyska pozytywne rozstrzygnięcie w naborze, to jeszcze w tym roku zamierza przeznaczyć 715 tys. zł na przebudowę budynku. Pozostałe środki z puli 1,058 mln zł byłyby przeznaczone na zakup wyposażenia.

Przedstawiciele gminy obliczyli, że optymalny będzie żłobek dla 24 dzieci w dwóch grupach. Trochę na próbę. Planuje się stworzenie dwóch dużych sal, dwóch łazienek, szatni, biura, magazynu, wózkarni, bawialni, jadalni z kuchnią, gabinetu pielęgniarki i toalety dla personelu. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. – Optymistyczna wersja jest taka, że bylibyśmy w stanie uruchomić żłobek w marcu 2024 r. – zapowiedział Dorna.

Na gminę spadnie organizacja wszystkiego, co jest związane z obsługą żłobka. Nie będzie to instytucja oświatowa, na którą gmina mogłaby otrzymywać część subwencji oświatowej z budżetu państwa. Żłobki mają finansowo więcej wspólnego z pomocą społeczną. Gmina musi zatrudnić opiekunki dla dzieci, personel pomocniczy i pielęgniarkę (wymaganą w żłobkach dla ponad 20 dzieci), a potem przez 3 lata musi utrzymać te miejsca pracy.

Czy 24 miejsca dla dzieci, to nie za mało? – Czy zapotrzebowanie będzie większe, to się okaże, gdy będziemy finalizować nabór do żłobka. Możliwość zwiększania liczby miejsc bez dofinansowania też bierzemy pod uwagę. (…) Wyliczyliśmy koszt utrzymania 1 miejsca żłobkowego na 1400-1500 zł miesięcznie, nie wliczając w to wyżywienia – powiedział Dorna. Co prawda obiekt ma być wyposażony w kuchnię, ale będzie ona raczej służyć rozdzielaniu gotowych posiłków, dostarczonych w ramach specjalistycznej usługi kateringowej.

Jak zastrzegł wiceburmistrz: – To, co gmina dostanie na utrzymanie jedno miejsce żłobkowego, nie wystarczy. Zakładamy, że od początku, że będzie potrzebna odpłatność rodziców, umniejszona o to, co uzyskamy z programu Maluch+.

Odpytywany przez radnych Dorna zwrócił uwagę, że: – Program Maluch+ jest skierowany do wszystkich podmiotów, nie tylko do gmin. Mogą to być nawet nianie. Być może na terenie gminy Wronki pojawią się prywatne podmioty, które będą takie miejsca również oferować (dzięki wsparciu Maluch+ – przyp. red.). Są już dwa działające żłobki prywatne. Tym bardziej nie chcemy podejmować ryzyka tworzenia miejsc żłobkowych, których nie zapełnimy. Marzec 2024 roku pokaże nam, jakie jest realne zapotrzebowanie, a kolejne miesiące, czy nie pojawią się inne podmioty prowadzące żłobki.

Przed rozstrzygnięciem naboru do programu Maluch+ wszystkie te zapowiedzi są jeszcze dzieleniem skóry na niedźwiedziu, chociaż szanse są duże.

RB

Foto:

Gminny żłobek ma znaleźć się w najstarszej parterowej części Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Budynek musi być zmodyfikowany w taki sposób, żeby spełnić współczesne wymogi dla żłobków

Poprzedni
Następny