15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Św. Wawrzyniec zgromadził pniewian

Festyn odpustowy nad Jeziorem Pniewskim

Święty Wawrzyniec jest patronem ponad 160 parafii rzymsko-katolickich w Polsce. Jedną z nich jest starsza z pniewskich wspólnot. Co roku w sierpniu, pniewianie licznie gromadzą się na festynie odpustowy ku czci patrona parafii.

Św. Wawrzyniec urodził się 31 grudnia 225 roku prawdopodobnie w Walencji. Zmarł 10 sierpnia 258 roku w Rzymie. Męczennik, święty Kościoła Katolickiego, którego kult rozwinął się jeszcze w czasach starożytnych. W samym tylko Rzymie wzniesiono sześć kościołów, związanych z jego męczeństwem. Imię św. Wawrzyńca nosi najstarsza pniewska świątynia, zbudowana w II połowie XV wieku, dwukrotnie odbudowywana, po wielkich pożarach miasta. Święty Wawrzyniec jest również patronem jednej z ulic w centrum Pniew. Przy skwerze na tejże ulicy stoi jego figura, odbudowana kilkanaście lat temu.

Od blisko 20 lat, w pierwszą lub drugą niedzielę sierpnia (w okolicach liturgicznego wspomnienia świętego) nad Jeziorem Pniewskim organizowany jest festyn odpustowy. W tym roku pniewianie integrowali się w Łazienkach Miejskich w pierwszą niedzielę – 7 sierpnia. Uroczystości religijne ku czci świętego Wawrzyńca rozpoczęły się o godz. 11.30 mszą świętą w farze, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krystian Sammler z parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Poznaniu.

O godz. 15.30 przed pomnikiem św. Wawrzyńca – na wspomnianym skwerze – odprawiono modlitwę za parafian, a następnie wspólnym pochodem zgromadzeni udali się do Łazienek Miejskich. O godz. 16.00 rozpoczęto festyn odpustowy. Do zebranych przemówił proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Wojciech Słomiński, burmistrz Gminy Pniewy Jarosław Przewoźny oraz przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak. Po oficjalnym otwarciu wręczono nagrody rzeczowe, ufundowane przez Majster Kaczmarek – Jacek Kaczmarek, laureatom konkursu na „Najpiękniejszy ogród, taras, balkon na terenie gminy Pniewy”. Najwyżej nagrodzono ogrody Moniki i Piotra Krzewina, Anety Gęzikiewicz oraz Natalii Nowak. Pierwsi z wymienionych swoją nagrodę postanowili przekazać siostrom klaryskom. Burmistrz gminy tradycyjnie wręczył nagrody najlepszym zawodnikom regat żeglarskich, które od wielu lat przeprowadzane są na początku sierpnia. Nagrody odebrali: Jakub Golcz, Franciszek Lubik, Wojciech Lubik i Magdalena Pietrzak. Scena w Łazienkach Miejskich była nie tylko miejscem wręczania nagród. Zgodnie z zapowiedzią – Magiczne eksperymenty przeprowadzał Hubert Pściuk, a w godzinach późniejszych koncertowali: Jurad, Tomii oraz KasjaN z zespołem.

Podczas festynu odpustowego, w specjalnie przygotowanym namiocie można było skorzystać z porad kadry medycznej oraz m.in  zaszczepić się przeciw grypie i przeciw COVID-19. Udzielano bezpłatnych porad między innymi w zakresie profilaktyki chorób, diagnostyki nieobrazowej (EKG), w leczeniu schorzeń. Chętni mogli skorzystać z konsultacji lekarskiej i pielęgniarskiej.

Od wielu lat festyn odpustowy ma charakter jarmarkowy. Na stoiskach swoje wyroby i produkty prezentowali przedsiębiorcy i organizacje z gminy Pniewy. Mieszkańcy mogli spróbować także świeżo palonej kawy pniewskiej oraz smakowej wody przygotowanej przez Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Dla najmłodszych pracownicy Urzędu Miejskiego przygotowali ekonamiot, w którym czekało mnóstwo gier i atrakcji z nagrodami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kupców Pniewskich umożliwiło mieszkańcom gminy skorzystanie z okazji oddania krwi w specjalnym autobusie, który pojawił się na płycie rynku. Jak co roku głównym organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna MiG Centrum Kultury Pniewy.

Sławomir Chamczyk

Foto: Magiczne eksperymenty przeprowadzał Hubert Pściuk

Poprzedni
Następny