15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Fantomy przetrwały akcję ratunkową

W Słopanowie uczyli poprawnej resuscytacji

W niedzielę 22 października strażacy z OSP Słopanowo zaprosili chętnych na specjalne zajęcia. Okazją był Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca przypadający 16 października.

Deszczowa pogoda miała zły wpływ na frekwencję, ale najbardziej zdeterminowani mieszkańcy przyszli do świetlicy na godzinę 15:00. Mogli obejrzeć kompletny pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli sztucznego oddychania i masażu serca, w wykonaniu druhów-ochotników, poczynając od ustalenia, czy poszkodowany w ogóle ich potrzebuje. Były też wartościowe podpowiedzi jak zachować się, będąc świadkiem wypadku.

Żywi strażacy-pozoranci pomagali w nauce układania poszkodowanych w pozycji bezpiecznej, ułatwiającej oddychanie i zapobiegającej zachłyśnięciu. Prawidłowego masażu serca uczono już na fantomach, bo nie wolno uciskać klatki piersiowej osobom, które tego nie wymagają. Można było także poznać technikę ratowania niemowląt, które się zachłysnęły. Z taką wiedzą koszmar każdego rodzica nie jest już taki straszny. Druhowie pokazali, jakie wyposażenie mieści się w torbie ratowniczej R1 i zaznajomili z działaniem przenośnego defibrylatora. Urządzenie oddaje bezcenne usługi, kontrolując na bieżąco, czy serce nieprzytomnej osoby pracuje prawidłowo, lub czy nie potrzebuje impulsu przywracającego właściwy rytm.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały domowe wypieki i na miejscu parzyły kawę, którymi można było się poczęstować po prezentacji.

RB

 

Foto:

Podglądaliśmy jak ratuje się niemowlę, które się zachłysnęło

Poprzedni
Następny