15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania

Zbiórka złomu na zakup defibrylatora w Kłodzisku

Na sobotę 24 lipca strażacy z OSP Kłodzisko ogłosili zbiórkę złomu w całej okolicy. Dochód ze sprzedaży postanowili przeznaczyć na zakup defibrylatora AED, który znajdzie się na zewnątrz remizy.

 Defibrylator AED (Automated External Defibrilator) jest urządzeniem pozwalającym ratować osoby, u których nastąpiło zatrzymanie krążenia lub niebezpieczne dla życia zakłócenie pracy serca. I tak naprawdę może obsłużyć je każdy, nawet bez przeszkolenia z pierwszej pomocy.

Po włączeniu współczesne AED instruuje komendami głosowymi, co robić krok po kroku. Po przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej ratowanego analizuje rytm jego serca i ocenia, czy defibrylacja jest konieczna. Takie urządzenia coraz częściej spotykamy w miejscach użyteczności publicznej i strażnicach OSP.

W zbiórce złomu pomogła strażakom firma Kolmet, która podstawiła kontener przed remizą na kilka dni i odebrała to, co w nim się znalazło. W sobotę o dziewiątej rano w teren pojechały dwa zespoły strażaków. Jeden kolędował po Dąbrowie, Pierwoszewie, Olinie i Biezdrowie, a drugi po Kłodzisku, Olesinie, Pakawiu i Pożarowie. Sołtysi rozwieszali w gablotach zawiadomienia o zbiórce. Informacje pojawiły się też na Facebooku.

– Myśleliśmy, że uda się uzbierać 1-2 tony na dobry start. Jednak to, co wydarzyło się w sobotę przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – skomentowali druhowie.

W poniedziałek doliczono się ponad 8 ton (w tym złom stalowy 7890 kg, puszki aluminiowe 56,4 kg, złom aluminiowy 46 kg, złom stalowy innych kategorii 28 kg, silniki elektryczne 128 kg i akumulatory 313 kg). Druhowie przyjmowali też datki i w sumie uzbierali 260 zł. Sobotnia zbiórka przyniosła 10 801,60 zł dochodu. Strażakom wystarczy to nie tylko na zakup defibrylatora.

– Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę. Dzięki wam już niedługo przy remizie OSP Kłodzisko zostanie zamontowana kapsuła z defibrylatorem AED, który będzie ogólnie dostępny. Po zamontowaniu zorganizujemy pokaz i szkolenie, w jaki sposób każdy w potrzebie może wykorzystać AED – zapewniają strażacy.

RB

Poprzedni
Następny