15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Do Wronek spłynie 670 tys. zł

Dotacje pomogą w renowacji kaplic cmentarnych

Na sesji 27 czerwca Rada Miasta i Gminy Wronki wyraziła zgodę na przyznanie dotacji na prace konserwatorskie – remont kaplicy na cmentarzu parafialnym we Wronkach i kaplicy cmentarnej w Wartosławiu.

Budżet gminy Wronki będzie pośredniczyć w przepływie pieniędzy między parafiami, Bankiem Gospodarstwa Krajowego a wykonawcami renowacji, którzy co ciekawe nie zostaną wyłonieni w trybie zamówień publicznych.

W marcu 2023 r. Urząd Miasta i Gminy Wronki złożył wniosek o dofinansowanie obu zabytków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W październiku dysponujący rządowymi pieniędzmi Bank Gospodarstwa Krajowego potwierdził, że gmina Wronki została zakwalifikowana do programu, podając przyznane kwoty dotacji. Warunkiem ich otrzymania było znalezienie odpowiednio 20% i 50% wkładu własnego na prace przy kaplicach.

Na kaplicę cmentarza parafii św. Katarzyny we Wronkach udało się uzyskać 520 tys. zł dotacji z RPOZ przy wkładzie własnym parafii 130 tys. zł. Przy okazji odbudowy powinna wreszcie pojawić się w niej chłodnia. Na kaplicę w Wartosławiu przyjdzie dotacja 150 tys. zł, a drugie tyle zgromadziła parafia św. Mikołaja w Biezdrowie. Wiosną 2024 r. obie parafie złożyły do gminy opisy prac, które uzupełniły na początku czerwca.

RB

Foto: Parafia w Biezdrowie uzyskała dotację na odbudowę kaplicy cmentarnej w Wartosławiu

Poprzedni
Następny