15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Długa lista potrzeb w Chojnie

62 tys. złotych na wszystko nie wystarczy

Na wrześniowym zebraniu mieszkańcy Chojna zadecydowali, na co przeznaczyć fundusz sołecki w 2024 r. Oprócz tego zagłosowali za długą serią potrzeb do przyszłorocznego budżetu gminy Wronki.

W 2024 r. fundusz sołecki dla Chojna wyniesie ponad 62 tys. zł. W jawnym głosowaniu obecni na zebraniu zgodzili się przeznaczyć 20 tys. zł na remont gminnej drogi „Witoldowskiej” nr 250009P w kierunku miejscowości Chojno Błota Wielkie przy Kaczych Błotach, 10 tys. zł na wykonanie ścianki z płyty nida-gips na poddaszu świetlicy wiejskiej 10 tys. zł, 8000 zł dotacji dla OSP Chojno, 5000 zł dla Koła Gospodyń Wiejskich w Chojnie, 5000 zł na utrzymanie zieleni na terenie sołectwa i 4000 zł na remont pomieszczenia w amfiteatrze użytkowanego przez Ludowy Zespół Sportowy. Oprócz tego zaplanowano 2500 zł na organizację pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka przy współorganizacji z Radą, Rodziców Szkoły Podstawowej, 2500 zł na Dni Chojna z dożynkami sołeckimi przy współorganizacji z „Chojankami”, 1759,69 zł na wykonanie dokumentacji zadaszenia tarasu przy budynku świetlicy wiejskiej w Chojnie, 1500 zł na odnowienie altanki przystanku autobusowego w centrum wsi Chojno oraz altanki turystycznej przy przeprawie promowej, 1500 zł na biesiadę sołecką z okazji Dnia Niepodległości i 500 zł na zakup paliwa do sprzętu koszącego.

Pojawiła się także długa lista wnioski-propozycji sołectwa do przyszłorocznego budżetu gminy Wronki. Są to zadania wykraczające poza skalę finansową lub ustalone przepisami reguły funduszu sołeckiego. I z reguły sołectwo Chojno zabiega o te zadania od wielu lat. Wśród życzeń znalazły się: przeniesienie gminnego placu zabaw z terenu plebani w Chojnie na teren gminny koło stadionu (przy siłowni zewnętrznej), wykonanie dokumentacji technicznej na dokończenie budowy „Wielkiej drogi” gminnej nr 250013P  w miejscowości Chojno-Młyn (III etap do granicy z gminą Sieraków w kierunku Bucharzewa) i wykonanie nowej nakładki bitumicznej na podjeździe pod górę Kalwaria (od sklepu do dawnej restauracji).

Ważnym punktem na liście chojeńskich wniosków jest ułożenie nowego asfaltu na dawnej drodze wojewódzkiej nr 149 od przejazdu kolejowego w Mokrzu do zjazdu na Tomaszewo. Sołtys Jarosław Mikołajczak skomentował: – Na tym odcinku droga leży wciąż na stabilnej podbudowie z kruszywa łamanego. Natomiast od czasu budowy w 1975 r. przez 48 lat nie był przeprowadzony żaden remont nawierzchni. Droga ta służy mieszkańcom, turystom oraz przede wszystkim gospodarce leśnej, czyli wywozowi drewna z Puszczy Noteckiej.

RB

 

Foto:

Sołtys i gminny radny Jarosław Mikołajczak będzie proponować w budżecie gminy Wronki na rok 2024 m.in. ułożenie nowej nakładki asfaltowej stąd do zjazdu do Tomaszewa.

Poprzedni
Następny