15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czy uda się dotrzymać starej obietnicy?

Podział funduszu sołeckiego w Biezdrowie

W czwartek 17 sierpnia mieszkańcy Biezdrowa decydowali, na co wydać fundusz sołecki w 2024 r. Do podziału będzie ponad 57 tys. zł. Więcej niż połowa pieniędzy wesprze dwie inwestycje drogowe gminy Wronki. Jedną już realizowaną, a drugą kiedyś obiecaną.

Zebranie odbyło się w kameralnym gronie 11 osób, mających prawo do udziału w głosowaniach. Kwota funduszu sołeckiego w 2024 r. dla Biezdrowa wyniesie dokładnie 57 465,50 zł.

Według wstępnego podziału omówionego na czwartkowym zebraniu pieniądze mają być przeznaczone na organizację imprez sołeckich (6965,50 zł), montaż ławek koło skrzynek pocztowych w Biezdrowie-Osadach (6000 zł), naprawę lub wymianę istniejących ławek w sołectwie (6000 zł), doposażenie świetlicy np. w nowe firany, karnisze i lampy (6000 zł) oraz utrzymanie zieleni, koszenie trawy i paliwo do sprzętu koszącego (1500 zł).

Jednak najwięcej pieniędzy zgromadzeni postanowili przekazać jako sołecki wkład w przygotowanie projektu modernizacji 2960 metrów drogi gminnej w Biezdrowie-Osadach (20 tys. zł) i dokumentacji utwardzenia 350 metrów drogi gminnej w Biezdrowie-Hubach (11 tys. zł).

Pierwsze zadanie w Biezdrowie-Osadach gmina Wronki już zleciła, podpisując 7 lipca umowę z poznańskim Biurem Projektowo-Konsultingowe MKM inżyniera Marcina Kuciaka. Efektem ma być dokumentacja ścieżki pieszo-rowerowej usytuowanej po północnej stronie drogi, utwardzonych zjazdów do posesji, skanalizowania części istniejących rowów i nowej nawierzchni bitumicznej na jezdni. Według rozstrzygnięcia przetargowego gmina zapłaci wykonawcy 143 910 zł. Projektanci dostali sporo czasu. Dokumentacja powinna być wykonana do 28 grudnia 2024 r. Później gmina będzie miała 3 lata na przebudowę, zanim projekt się przeterminuje. Czyli w najlepszym scenariuszu przebudowa rozpocznie się w 2025 r., w gorszym w 2027 r., a w czarnym – nigdy. W historii wronieckiego samorządu zdarzało się bowiem, że dokumentacje ulegały przeterminowaniu.

Przykładem tego jest drugie zadanie drogowe, wskazane przez mieszkańców sołectwa na zebraniu, czyli droga w Biezdrowie-Hubach. Miała być utwardzona w 2016 roku, przy okazji ułożenia betonowej kostki na drodze Wartosław – Biezdrowo-Huby. Dokumentacja projektowa obejmowała cały odcinek o długości około 1,35 km – od skrzyżowania z drogą powiatową w Wartosławiu do ostatnich domów w Biezdrowie-Hubach przy granicy z lasem, gdzie dalej droga biegnie w kierunku Pożarowa. Ratusz ograniczył inwestycję do 1002 metrów. No i przeterminowała się niewykorzystana część dokumentacji. Dziś nawierzchnia betonowa kończy się niedaleko skrzynek pocztowych. A dalej mieszkańcy osiemnastu posesji muszą jeździć lub chodzić w kurzu lub błocie, zależnie od pogody.

RB

 

Foto:

Na zebraniu w Biezdrowie podjęto decyzję, aby przekazać 11 tys. złotych jako wkład sołectwa w przygotowanie dokumentacji utwardzenia 350 metrów drogi w Biezdrowie-Hubach – od skrzynek pocztowych do granicy zabudowy z lasem. Może w końcu uda się przedstawicielom gminy dotrzymać obietnicy złożonej wiele lat temu?

Poprzedni
Następny