15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Cztery miliony złotych na szkołę

Nawierzchnie boisk w Gaju Małym są gotowe

Dwie trwające inwestycje w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Gaju Małym – wymiana źródeł ciepła i budowa nowych boisk – będą w sumie kosztować Urząd Gminy Obrzycko ponad 4 mln złotych. Bez zewnętrznych dotacji trzeba byłoby rozłożyć je na etapy realizowane przez kilka lat.

W ubiegłym roku Urząd Gminy Obrzycko dwukrotnie ogłaszał przetarg na gruntowną modernizację kotłowni, z wymianą kotłów na paliwo stałe na dwa gazowe kondensacyjne o mocy 150 kW każdy, montażem dwóch zbiorników gazu o pojemności 6400 litrów każdy i niezbędną adaptacją pomieszczeń.

W sierpniu 2021 r. firma MK Instal-Bud z Obrzycka zaproponowała cenę 435 tys. zł przy zarezerwowanej puli 700 tys. zł. Niestety to postępowanie trzeba było unieważnić z powodu wady prawnej. Wydłużono termin składania ofert z 9 do 13 sierpnia. Pech chciał, że zmiana została ogłoszona tylko w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Obrzycko (w miniPortalu), gdyż prace serwisowe na stronie internetowej e-Zamówienia uniemożliwiły zamieszczenie informacji o zmianie ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych. A czego tam nie zamieszczono, to się nie liczy z punktu widzenia prawników. Cóż, niefartowny zbieg okoliczności…

We wrześniu nastąpiła powtórka postępowania z tym samym zaplanowanym zakresem robót. To był okres, gdy ceny materiałów na rynku budowlanym pikowały w górę. Instal-Bud złożył ofertę na kwotę 615 041,85 zł, tyle że tym razem gmina postanowiła ograniczyć pulę do 350 tys. zł. Przetarg unieważniono z powodu przekroczenia kwoty przeznaczonej na to zadanie.

Akurat rozkręciły się ogólnopolskie programy, polegające na przekazywaniu przez rząd gminom i powiatom dotacji pochodzących z dochodów budżetu państwa. Urząd Gminy Obrzycko złożył wniosek do trzeciej tury programu „Polski Ład: Fundusz Inwestycji Strategicznych”, przy okazji znacznie poszerzając zakres robót w szkole. Do wniosku dodano dokumentację na wymianę grzejników i rur, rurociągu ciepłowniczego, niektórych okien i drzwi, remont szatni sportowej oraz termomodernizację stropodachu na młodszym budynku szkolnym. Udało się i gmina uzyskała promesę wysokości 2,205 mln zł.

Trzeci i udany przetarg na modernizację centralnego ogrzewania wygrało we wrześniu 2022 r. przedsiębiorstwo Hydratec Sp. z o.o. z Białegostoku. Złożyło jedyną ofertę, proponując cenę 3 062 700 zł i 5 lat gwarancji. Radni musieli wyrazić zgodę na wysupłanie dodatkowych pieniędzy na wkład własny gminy, gdyż kalkulowano, że na modernizację ogrzewania powinno wystarczyć 2,5 mln zł.

Drugą inwestycją przy szkole, która zmierza do finału, jest budowa dwóch ogrodzonych boisk o nawierzchni poliuretanowej, bieżni, instalacja oświetlenia i małej infrastruktury. Powstały w miejscu dawnego asfaltowego placu. W maju 2022 r. gmina uzyskała na ten cel (z drugiej tury „Polskiego Ładu”) promesę dotacji 1,035 mln zł. Miała pokryć 90% kosztów szacowanych na 1,15 mln zł. Spełnił się jednak pozytywny scenariusz, gdyż postępowanie wygrało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „Cold Point” Wincentego Klappy z Poznania, proponując cenę 994 126,07 zł brutto i 5 lat gwarancji.

RB

Na zdjęciu: Bieżnia (poza kadrem) i dwa nowe boiska o nawierzchni poliuretanowej przy Szkole Podstawowej w Gaju Małym są już gotowe. Termin zakończenia budowy minie w drugiej połowie listopada

Poprzedni
Następny