15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czteroletni chłopczyk błąkał się nad jeziorem

Pijana matka zapomniała o synku

 

Policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach prowadzą postępowanie w sprawie narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Zarzuty usłyszała matka, która będąc w stanie nietrzeźwości nie sprawowała należytej opieki nad 4-letnim dzieckiem. Interweniowali świadkowie, którzy zauważyli chłopca bez opieki na plaży.

W świąteczne popołudnie 15 sierpnia około godziny 15.30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że nad jeziorem Radziszewskim w Chojnie świadkowie znaleźli błąkające się po plaży kilkuletnie dziecko. Chłopiec trafił pod opiekę ratowników, którzy wezwali służby. Dziecko było osłabione, więc na miejsce wysłane zostało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nie był to jednak koniec sprawy, gdyż okazało się, że matka dziecka najprawdopodobniej znajdowała się pod wpływem alkoholu i oddaliła się z miejsca, pozostawiając dziecko z ratownikami. Po sprawdzeniu stanu zdrowia chłopca przez medyków, ostatecznie dziecko trafiło pod opiekę babci.

– Na miejsce dyżurny policji zadysponował policjantów z Wronek. Gdy funkcjonariusze ustalili przebieg zdarzenia i dowiedzieli się gdzie przebywa kobieta, sprawdzili jej stan trzeźwości. Na jaw wyszło, że matka miała 2,14 promila alkoholu w organizmie. Policjanci stwierdzili, że swoim zachowaniem, poprzez niewłaściwe sprawowanie opieki i brak nadzoru nad dzieckiem nad jeziorem, 30-letnia mieszkanka Sierakowa mogła narazić 4-latka na utratę życia lub zdrowia. Patrolowcy zatrzymali więc ją i doprowadzili do szamotulskiej komendy policji – informuje asp. Sandra Chuda, rzecznik szamotulskiej policji.

I dodaje: – Gdy 30-latka wytrzeźwiała, została przesłuchana i usłyszała zarzut  narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia osoby, nad którą ciąży obowiązek opieki. Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Prowadzą je policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach.

W takich sytuacjach, jak ta w Chojnie, bardzo ważna jest czujność, empatia i właściwa reakcja – podkreśla policja. W przypadku tego konkretnego zdarzenia niewątpliwie świadkowie się nią wykazali. Jeśli widzimy kogoś, w szczególności małe dziecko, kto wygląda na zagubionego, zareagujmy i sprawdźmy plany takiej osoby. Warto poprosić wówczas o kontakt do rodziny. Jeśli nie jesteśmy w stanie go ustalić, poinformujmy odpowiednie służby za pośrednictwem numeru alarmowego 112. W przypadku zagubienia na plaży jak w opisywanej sytuacji, pomocy z pewnością nie odmówią nam też ratownicy WOPR.

(mal), KPP

 

FOTO: W takich sytuacjach, jak ta opisywana, na plaży w Chojnie, bardzo ważna jest czujność, empatia i właściwa reakcja wypoczywających – podkreśla policja

Poprzedni
Następny