15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czas na las

A może do lasu rowerem?

Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy w całej Polsce wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu i zachęcają do skorzystania z bogatej oferty turystycznej. – Zachęcamy i my! – mówi Natasza Dopierała-Rosik z Nadleśnictwa Oborniki.

– Szereg atrakcji dostępnych jest na wyciągnięcie ręki. Leśny piknik? Nic prostszego. W wielu miejscach w kraju czekają na turystów wiaty turystyczne, stoły i ławki. Wyznaczane są specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru – dodaje pani Natasza.

Na potrzeby turystów Lasy Państwowe udostępniają także swoją bazę noclegową. 4,5 tys. miejsc czeka w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych i kwaterach myśliwskich. A do tego całe mnóstwo cudownych lokalizacji „pod gołym niebem”, wyznaczonych w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe można znaleźć na portalu Czaswlas.pl. Zbliżające się wielkimi krokami wakacje mogą być świetną okazją do odwiedzenia nowych miejsc.

Wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu, zanieczyszczenia powietrza i miejskiego zgiełku. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom po leśnych drogach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na wszystkich zmotoryzowanych czekają parkingi leśne oraz miejsca postoju pojazdów, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem.

– W tym miejscu pragniemy zachęcić państwa do skorzystania ze środka transportu jakim jest rower, ponieważ mamy dla miłośników czynnego wypoczynku nową trasę rowerową, biegnącą urokliwą Puszczą Notecką! Łatwa do pokonania, przyjemna dla oka i co najważniejsze – znajdziecie na niej miejsca do odpoczynku. Jeśli więc nabierzecie ochoty na wspomniany wcześniej piknik – pakujcie plecak z prowiantem. Na trasie spotkacie ławki, na których możecie nie tylko przysiąść i odpocząć. Jest to też świetna okazja, by dowiedzieć się co nieco o zrównoważonym rozwoju, dzięki tablicom zlokalizowanym w 10 punktach na trasie i połączyć przyjemne z pożytecznym – przekonuje Natasza Dopierała – Rosik.

Nowa trasa rowerowa rozpoczyna się w Obornikach, następnie południowym skrajem Puszczy Noteckiej biegnie do Bąblinka, dalej do Kiszewa, na północ do Podlesia i przez Nowołoskoniec oraz Dąbrówkę Leśną z powrotem do Obornik.

Odwiedzając jednak wszystkie urokliwe, leśne zakamarki pamiętajmy, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Zostawmy go w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać, gdy wrócimy ponownie.

(mal)

 

Poprzedni
Następny