15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Tylko się nam nie utopcie!

Pierwsze dni wakacji bez ratowników w Chojnie i Wartosławiu

Podczas kwietniowej sesji wronieckiego samorządu radny i sołtys Chojna Jarosław Mikołajczak zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach wakacji na obu kąpieliskach gminy Wronki nie będzie zapewnionej opieki ratowników. Jak co roku.

Mikołajczak złożył wniosek formalny o wcześniejsze rozpoczęcie sezonu kąpielowego w gminie Wronki. Zamiast 1 lipca zaproponował 24 czerwca, aby zapewnić ochronę równo z zakończeniem roku szkolnego. Za wzór do naśladowania wskazał gminę Ostroróg, gdzie ratownicy będą czuwać nad jeziorem Mormin od pierwszego dnia wakacji.

Wiceburmistrz Robert Dorna odpowiedział: – Przyjęcie takiej zmiany stoi w sprzeczności z naszymi uzgodnieniami z „Wodami Polskimi”. Wywoła też skutek finansowy. Tradycyjnie już zlecamy prowadzenie kąpielisk Przedsiębiorstwu Komunalnemu Sp. z o.o. we Wronkach, co jest regulowane umową. Kwota przeznaczona na jej realizację zakłada, że sezon kąpielowy potrwa od  1 lipca do 31 sierpnia.

Dorna przypomniał, że w czerwcu niezwykle trudno jest znaleźć ratowników chętnych do pracy nad jeziorami Pożarowskim i Radziszewskim w gminie Wronki. Znacznie większe pieniądze mogą zarobić nad Bałtykiem lub jeziorami mazurskimi. Patrząc z drugiej strony, Urzędowi Miasta i Gminy Ostroróg co roku udaje się znaleźć ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mikołajczak nalegał: – Tak prężna gmina, jak Wronki, mająca kadry zarządzające na najwyższym poziomie, powinna sobie poradzić z tym problemem. To nie jest mój tegoroczny wybryk. Ta sprawa wraca co roku. (…) Klimat się ociepla, młodzież kończąca rok szkolny jest spragniona kąpieli na samym początku wakacji. Powinniśmy jej zapewnić bezpieczeństwo, a nie zostawiać na pastwę losu. To tylko 7 dni. Drobna korekta. UMiG sobie z tym poradzi.

Chwilę później przedstawiciele ratusza wytoczyli argumenty nie do przeskoczenia. Dorna zwrócił uwagę, że zmiana długości sezonu kąpielowego wymagałaby ponownej konsultacji z kilkoma instytucjami, które mają 30 dni na odpowiedzi. Jednak radny Bartosz Roszak zwrócił uwagę, że „Wody Polskie” wydają opinie w ciągu 14 dni. Radca prawny ratusza Zdzisław Paralusz przypomniał, że uchwałę regulującą długość sezonu kąpielowego rada miasta i gminy musi podjąć do 20 maja. Ba, wyprzedzenie czasowe musi być jeszcze większe, gdyż prawo wodne wymaga, aby burmistrz wysyłał do zaopiniowania we wskazanych instytucjach projekt uchwały przed końcem lutego każdego roku. Wtedy Mikołajczak wyraził rozczarowanie, że pomimo przygotowywania przez ratusz projektu uchwały kąpieliskowej w lutym, nikt nie przedstawił go wtedy radnym zawczasu do dyskusji.

Przewodniczący komisji oświaty, kultury i spraw społecznych Bartosz Sobański zapowiedział, że dołączy temat ewentualnego wydłużenia sezonu kąpielowego w 2024 r. do planu dyskusji posiedzenia już we wrześniu 2023 r., aby udało się w razie czego zaplanować dodatkowe wydatki w budżecie. Nad projektem uchwały komisja ma debatować także w styczniu 2024 r., zanim burmistrz wyśle go do zaopiniowania. Po takich zapewnieniach Mikołajczak wycofał swój wniosek formalny i rada przyjęła uchwałę określającą długość tegorocznego sezonu kąpielowego zgodnie z propozycją ratusza.

– W przyszłym roku wraz z radnymi rozważymy rozpoczęcie sezonu kąpielowego na gminnych kąpieliskach już w drugiej połowie czerwca – zapewnił Mirosław Wieczór na Facebooku. Trzymamy za słowo.

RB

FOTO: Burmistrz Wieczór zapowiada rozpoczęcie sezonu na gminnych kąpieliskach już w drugiej połowie czerwca. Ale od 2024 roku

Poprzedni
Następny