15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czarna środa na drogach powiatu

Zginęła rowerzystka

O zachowaniu ostrożności na drogach kierujący powinni pamiętać każdego dnia. Tej uwagi i roztropności w ubiegłą środę zabrakło kilku kierowcom, co zakończyło się wypadkami oraz kolizjami. Niestety, w wyniku jednego z nich, na miejscu zginęła rowerzystka.

W minioną środę na terenie powiatu doszło do kilku zdarzeń drogowych. Najpoważniejszy w skutkach okazał się wypadek, który miał miejsce w Wilczynie na ul. Młynkowskiej. Na miejscu policjanci pracowali pod nadzorem prokuratora.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, iż 26-letnia kierująca samochodem marki Alfa Romeo, na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, uderzyła w mur posesji, a gdy pojazd zarzuciło, uderzyła w 75-letnią kierującą rowerem. Niestety, rowerzystka zmarła na miejscu – informuje asp. Sandra Chuda, rzecznik szamotulskiej policji. – Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującej samochodem – nie znajdowała się pod wpływem alkoholu. Pobrano jej krew do badań. Dodatkowo, po sprawdzeniu kobiety w policyjnym systemie okazało się, iż nie posiada prawa jazdy. Sprawa będzie wyjaśniana w ramach prokuratorskiego śledztwa.

Kolejne poważnie wyglądające zdarzenie miało miejsce w Lipnicy. Na rondzie doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Renault Megane (którym kierował mieszkaniec gminy Kaźmierz) oraz samochodu ciężarowego marki Scania (którym kierował mieszkaniec gminy Gostyń).

– Zanim otrzymaliśmy zgłoszenie o zdarzeniu, natrafili na nie policjanci z wydziału kryminalnego z Szamotuł. Gdy funkcjonariusze sprawdzili, że mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu osobowego nie wykazuje czynności życiowych, udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej przywracając funkcje życiowe – wyjaśnia asp. Sandra Chuda. – Kierującego przekazano pod opiekę strażakom z OSP, którzy udzielili mu dalszej pomocy, a następnie został przetransportowany przez LPR do szpitala. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynikało, iż prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogło być zasłabnięcie, w wyniku czego kierujący renaultem zjechał na przeciwległy pas drogi i zderzył się z samochodem ciężarowym. Na miejscu policjanci wykonali czynności procesowe. Sprawę wyjaśniają funkcjonariusze z Szamotuł.

W środę policja odnotowała również kolizje drogowe. Policjanci pracowali na miejscu takich zdarzeń w Szamotułach na ul. Obornickiej, w Gałowie, w Szamotułach na ul. Powstańców Wielkopolskich oraz w Gaju Małym.

Na ul. Obornickiej w Szamotułach kierujący samochodem marki Kia nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu podczas wykonywania manewru skrętu w lewo i zderzył się z kierującym Audi oraz z zaparkowanym Volkswagenem. W Gałowie 23-letnia kierująca oplem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i najechała na tył skody, którą kierował 57-latek.

Z kolei w Gaju Małym 24-letni kierujący fordem focusem zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Z ustaleń wynikało, iż do zdarzenia przyczyniło się niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na ulicy Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach 48-letnia kierująca volkswagenem passatem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z 18-letnim kierującym audi.

W przypadku kolizji sprawcy muszą się liczyć z tym, że jej konsekwencją będzie mandat karny, pouczenie lub wniosek o ukaranie do sądu, a także punkty karne (10 punktów karnych w przypadku kolizji, a w przypadku kolizji, w której są osoby ranne – 12 punktów).

(mal), KPP

Na zdjęciu u góry: W Wilczynie na ul. Młynkowskiej zginęła 75-letnia rowerzystka potrącona przez kierującą alfą romeo

 

W Lipnicy na rondzie renault megane zderzył się czołowo z tirem

 

W Gaju Małym 24-letni kierujący fordem focusem zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Trafił do szpitala

 

Poprzedni
Następny