
Spotkanie integracyjne z wręczeniem odznaczeń i upominków
W dużej sali Wronieckiej Ośrodka Kultury we Wronkach, w środę 19 października, na corocznej uroczystości spotkali się przedstawiciele zarządu i członkowie-podopieczni szamotulskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.
Przywitała ich prezes koła PZN w Szamotułach Krystyna Barańska. Pod opieką szamotulskiego koła są mieszkańcy powiatów szamotulskiego, międzychodzkiego i obornickiego. Spotkania we Wronkach odbywają się co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (15 października). Co ciekawe nie przeszkodziła w nich nawet pandemia, której obostrzenia były nieco złagodzone po pierwszych, najsurowszych miesiącach 2020 r.
Wśród gości środowego spotkania byli: burmistrz Wronek Mirosław Wieczór, wicestarosta szamotulski Rafał Zimny, kierownik domu kultury Magdalena Gackowska w charakterze gospodyni obiektu i Grażyna Hyla, wiceprezes okręgu wojewódzkiego PZN. Oczekiwano na przybycie Janiny Szablewskiej, prezes fundacji „Amicis” we Wronkach.
Prezes Krystyna Barańska powiedziała: – Mijający rok był niewątpliwie bardzo trudny dla wszystkich z powodu pandemii, jak również szalejącej inflacji i obniżania się stopy życiowej. Dlatego, mimo tych zawirowań cieszę się, że udało nam się zorganizować to spotkanie, jak i zrealizować wszystkie zaplanowane na ten rok zadania. Było to możliwe dzięki wydatnej pomocy naszych sponsorów i darczyńców.
Odczytała okolicznościowy list z oddziału okręgowego oddziału PZN w Poznaniu, podpisany przez prezes Sabinę Tomczyk i dyrektor Magdalenę Orzeszko: – Międzynarodowy Dzień Białej Laski to czas, w którym szczególnie uwaga wszystkich powinna być zwrócona na sprawy środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku, na nasze codzienne zmagania i problemy, ale również sukcesy. Polski Związek Niewidomych to ciągle powiększająca się organizacja członkowska, która nieprzerwanie od 1951 r. pomaga swoim członkom uzyskać jak największą samodzielność i niezależność.
Współczesna technika coraz lepiej wspiera niewidomych w codziennym życiu. Mogą słuchać audiobooków i programów telewizyjnych dzięki z audiodeskrypcji, czyli lektorowi opowiadającemu, co widać na ekranie. Nieocenione są „gadające” zegarki i aplikacje do telefonów komórkowych, zastępujące wzrok w niektórych funkcjach i zadaniach.
– Życzymy wam przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, aby postawione sobie cele mogły zostać zrealizowane. Zależy nam bardzo, aby każdy z podopiecznych PZN znalazł w naszej ofercie coś dla siebie, czy to będzie porada, szkolenie, spotkanie integracyjne, czy kurs podnoszący kwalifikacje. Najważniejsze jest, aby nie stać w miejscu, mieć plany, spotykać się z drugim człowiekiem, bo tylko wtedy chce się żyć. Wszystkich nas dotykają choroby. Borykamy się z różnymi przeciwnościami losu. Jednak mimo to niech nie opuszcza nas optymizm i siła płynąca ze wspólnoty, jaką jest członkostwo w PZN – czytała Barańska.
Potem głos zabrał wicestarosta Rafał Zimny: – W imieniu pani starosty Beaty Hanyżak chciałem wam życzyć, żebyście funkcjonowali jak najlepiej w tych warunkach i wobec tych dolegliwości, które was trapią. W Dniu Białej Laski uświadamiamy sobie, że jesteście wśród nas. Pomimo tego, że technika wychodzi wam naprzeciw (…), to biała laska nadal pozostaje waszym symbolem i uczula innych na to, że wśród nas osoby niedowidzące. Życzę państwu tego, żeby rozwój techniki pozwolił wam, żebyście funkcjonowali jeszcze lepiej i bezpieczniej. Ukłony dla wszystkich osób, z którymi żyjecie na co dzień, które wam pomagają w codziennym życiu. (…) Miałem kiedyś w najbliższej rodzinie osobę najpierw niedowidzącą, a potem niewidomą. Wiem, co ona przeżywała i jakiej opieki wymagała.
Burmistrz Mirosław Wieczór powiedział: – Bardzo się cieszę, że możemy tę wspólnotę zacieśniać, bo w dzisiejszych czasach braku szacunku i życzliwości, to jest bardzo ważne. (…) Chciałem wam podziękować za waszą obecność i piękne świadectwo.
Grażyna Hyla życzyła uczestnikom zdrowia, optymizmu i radości: – Też jestem osobą niedowidzącą, ale trzeba iść do przodu i nie można się załamywać. Trzeba się spotykać i funkcjonować. To, że trochę niedowidzimy, nie oznacza, że nie możemy się rozwijać i robić coś ciekawego wspólnie. – Pochwaliła współpracę i starania prezes Barańskiej: – Pomaga wam, dba i walczy o was w Poznaniu, jeśli potrzeba. (…) Tak, tak, przekonujcie panią Krysię, żeby startowała w wyborach w przyszłym roku.
Spotkanie we Wronkach było okazją do wręczenia odznak nadanych przez Zarząd Główny PZN i upominków zakupionych z funduszy koła. Złotą odznakę honorową PZN otrzymała Janina Karpiesiuk, aktywnie pomagająca w działalności szamotulskiego koła. Srebrną odznakę wręczono Grażynie Szmyt, a brązowe odznaki – Halinie Karczewskiej, Krystynie Nowak i Ewie Skrzypczak. Grzegorz Kaczmarek otrzyma swoją brązową odznakę po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego.
Podopiecznym koła wręczono także białe laski, głośnomówiące zegarki i ciśnieniomierze, kupione dzięki dotacji z gminy Wronki. W 2022 r. Urząd Miasta i Gminy Wronki przekazał szamotulskiemu kołu PZN kwotę 2400 zł w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje.
RB
Na zdjęciu u góry: Spotkanie poprowadziła prezes szamotulskiego koła PZN Krystyna Barańska. Współpracę z nią pochwaliła wiceprezes okręgu wojewódzkiego PZN Grażyna Hyla
Integracja we Wronkach była okazją do wręczenia odznak honorowych nadanych przez Zarząd Główny PZN. Złotą odznakę honorową PZN otrzymała Janina Karpiesiuk