15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Dzień Białej Laski we Wronkach

Spotkanie integracyjne z wręczeniem odznaczeń i upominków

W dużej sali Wronieckiej Ośrodka Kultury we Wronkach, w środę 19 października, na corocznej uroczystości spotkali się przedstawiciele zarządu i członkowie-podopieczni szamotulskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Przywitała ich prezes koła PZN w Szamotułach Krystyna Barańska. Pod opieką szamotulskiego koła są mieszkańcy powiatów szamotulskiego, międzychodzkiego i obornickiego. Spotkania we Wronkach odbywają się co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (15 października). Co ciekawe nie przeszkodziła w nich nawet pandemia, której obostrzenia były nieco złagodzone po pierwszych, najsurowszych miesiącach 2020 r.

Wśród gości środowego spotkania byli: burmistrz Wronek Mirosław Wieczór, wicestarosta szamotulski Rafał Zimny, kierownik domu kultury Magdalena Gackowska w charakterze gospodyni obiektu i Grażyna Hyla, wiceprezes okręgu wojewódzkiego PZN. Oczekiwano na przybycie Janiny Szablewskiej, prezes fundacji „Amicis” we Wronkach.

Prezes Krystyna Barańska powiedziała: – Mijający rok był niewątpliwie bardzo trudny dla wszystkich z powodu pandemii, jak również szalejącej inflacji i obniżania się stopy życiowej. Dlatego, mimo tych zawirowań cieszę się, że udało nam się zorganizować to spotkanie, jak i zrealizować wszystkie zaplanowane na ten rok zadania. Było to możliwe dzięki wydatnej pomocy naszych sponsorów i darczyńców.

Odczytała okolicznościowy list z oddziału okręgowego oddziału PZN w Poznaniu, podpisany przez prezes Sabinę Tomczyk i dyrektor Magdalenę Orzeszko: – Międzynarodowy Dzień Białej Laski to czas, w którym szczególnie uwaga wszystkich powinna być zwrócona na sprawy środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku, na nasze codzienne zmagania i problemy, ale również sukcesy. Polski Związek Niewidomych to ciągle powiększająca się organizacja członkowska, która nieprzerwanie od 1951 r. pomaga swoim członkom uzyskać jak największą samodzielność i niezależność.

Współczesna technika coraz lepiej wspiera niewidomych w codziennym życiu. Mogą słuchać audiobooków i programów telewizyjnych dzięki z audiodeskrypcji, czyli lektorowi opowiadającemu, co widać na ekranie. Nieocenione są „gadające” zegarki i aplikacje do telefonów komórkowych, zastępujące wzrok w niektórych funkcjach i zadaniach.

– Życzymy wam przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, aby postawione sobie cele mogły zostać zrealizowane. Zależy nam bardzo, aby każdy z podopiecznych PZN znalazł w naszej ofercie coś dla siebie, czy to będzie porada, szkolenie, spotkanie integracyjne, czy kurs podnoszący kwalifikacje. Najważniejsze jest, aby nie stać w miejscu, mieć plany, spotykać się z drugim człowiekiem, bo tylko wtedy chce się żyć. Wszystkich nas dotykają choroby. Borykamy się z różnymi przeciwnościami losu. Jednak mimo to niech nie opuszcza nas optymizm i siła płynąca ze wspólnoty, jaką jest członkostwo w PZN – czytała Barańska.

Potem głos zabrał wicestarosta Rafał Zimny: – W imieniu pani starosty Beaty Hanyżak chciałem wam życzyć, żebyście funkcjonowali jak najlepiej w tych warunkach i wobec tych dolegliwości, które was trapią. W Dniu Białej Laski uświadamiamy sobie, że jesteście wśród nas. Pomimo tego, że technika wychodzi wam naprzeciw (…), to biała laska nadal pozostaje waszym symbolem i uczula innych na to, że wśród nas osoby niedowidzące. Życzę państwu tego, żeby rozwój techniki pozwolił wam, żebyście funkcjonowali jeszcze lepiej i bezpieczniej. Ukłony dla wszystkich osób, z którymi żyjecie na co dzień, które wam pomagają w codziennym życiu. (…) Miałem kiedyś w najbliższej rodzinie osobę najpierw niedowidzącą, a potem niewidomą. Wiem, co ona przeżywała i jakiej opieki wymagała.

Burmistrz Mirosław Wieczór powiedział: – Bardzo się cieszę, że możemy tę wspólnotę zacieśniać, bo w dzisiejszych czasach braku szacunku i życzliwości, to jest bardzo ważne. (…) Chciałem wam podziękować za waszą obecność i piękne świadectwo.

Grażyna Hyla życzyła uczestnikom zdrowia, optymizmu i radości: – Też jestem osobą niedowidzącą, ale trzeba iść do przodu i nie można się załamywać. Trzeba się spotykać i funkcjonować. To, że trochę niedowidzimy, nie oznacza, że nie możemy się rozwijać i robić coś ciekawego wspólnie. – Pochwaliła współpracę i starania prezes Barańskiej: – Pomaga wam, dba i walczy o was w Poznaniu, jeśli potrzeba. (…) Tak, tak, przekonujcie panią Krysię, żeby startowała w wyborach w przyszłym roku.

Spotkanie we Wronkach było okazją do wręczenia odznak nadanych przez Zarząd Główny PZN i upominków zakupionych z funduszy koła. Złotą odznakę honorową PZN otrzymała Janina Karpiesiuk, aktywnie pomagająca w działalności szamotulskiego koła. Srebrną odznakę wręczono Grażynie Szmyt, a brązowe odznaki – Halinie Karczewskiej, Krystynie Nowak i Ewie Skrzypczak. Grzegorz Kaczmarek otrzyma swoją brązową odznakę po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego.

Podopiecznym koła wręczono także białe laski, głośnomówiące zegarki i ciśnieniomierze, kupione dzięki dotacji z gminy Wronki. W 2022 r. Urząd Miasta i Gminy Wronki przekazał szamotulskiemu kołu PZN kwotę 2400 zł w ramach otwartego konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje.

RB

 

Na zdjęciu u góry: Spotkanie poprowadziła prezes szamotulskiego koła PZN Krystyna Barańska. Współpracę z nią pochwaliła wiceprezes okręgu wojewódzkiego PZN Grażyna Hyla

 

Integracja we Wronkach była okazją do wręczenia odznak honorowych nadanych przez Zarząd Główny PZN. Złotą odznakę honorową PZN otrzymała Janina Karpiesiuk

Poprzedni
Następny