15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Cisza jak w kościele

Mistrzostwa Powiatu Szamotulskiego w Szachach Szybkich

W niedzielę 13 sierpnia do świetlicy wiejskiej w Gaju Małym przyjechali szachiści z całej Wielkopolski i ze Szczecina. Przez kilka godzin trwał tam turniej szachowy „Skoczki” i Mistrzostwa Powiatu Szamotulskiego w Szachach Szybkich.

Turniej „Skoczki” został zorganizowany przez członków Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Skoczki” w Słopanowie. Na szachowych mistrzostwach powiatu gościliśmy reprezentantów KSZ Lech-WSUS Poznań, KS Gryf Szczecin, KS „Korona” Zakrzewo, LKS „Piast” Śrem, AZS Poznań, KTS Kalisz, UMKS „Na Pięterku” Poznań, KS „1920 Mosina”, UKS GCK „Szach” Sękowo, UKS „Gambit” Bucz i UKS „Szach” Wolsztyn, a także wolnych strzelców, niezrzeszonych w żadnym klubie. Mierzyli się z utytułowanymi gospodarzami z ULKS „Skoczki” Słopanowo.

Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach – juniorów do lat 14 i szachistów starszych. Młodsi grali po sześć rund w czasie do 30 minut dla zawodnika na partię. Starsi musieli skracać partie do zaledwie 10 minut, plus 5 sekund doliczane na każdy ruch. Do tego była potrzebna wysoka koncentracja, stąd niepisaną zasadą jest cisza na sali, niczym w kościele przy podniesieniu. – Tak musi być… – komentowali szeptem sędziowie na czele z Dorotą Sikorską, arbitrem klasy międzynarodowej. Odpoczywając między partiami, goście mogli podziwiać prywatne zbiory nietypowych szachów i albumowych wydawnictw sprzed lat, dziś już często kolekcjonerskich, promujących grę w szachy.

Powiat szamotulski reprezentowało 23 zawodników. W kolejnych partiach zbierali punkty i do turnieju „Skoczki” (w którym główne skrzypce grają szachiści z Sękowa i Słopanowa), i do klasyfikacji Mistrzostw Powiatu Szamotulskiego.

Wśród juniorów Mistrzostw Powiatu wygrał Mikołaj Pyda przed Adamem Przybyszem i Janem Kruszoną. W kategorii Open A zwyciężył Cezary Fliger przed Sebastianem Krugiołką i Bartoszem Ćwiklińskim.

RB

 

 

Foto:

Juniorzy właśnie rozgrywają partię czysto towarzyską, dla przyjemności, szachami w wersji de luxe. Gdy wszystkie baterie były świeże, figury wydawały dźwięki podczas poruszania!

Poprzedni
Następny